הקיסרית

© כל הזכויות שמורות לאורי רז

הקיסרית, חבילת Jean Dodal הקיסרית, חבילת Vieville הקיסרית, חבילת Heron הקיסרית – חבילת IJJ
Jean Dodal Empress card Vieville Empress card Heron Empress card IJJ Empress card
הקיסרית, החבילה של Wirth הקיסרית, החבילה של Cicero הקיסרית, החבילה של Waite הקיסרית, החבילה של Crowley
Oswald Wirth Empress card Cicero's Golden Dawn Empress card Rider Waite Smith Empress card Aleister Crowley's Thoth Empress card

Paul Foster Case, בחבילת המסדר שלו – The Builders of the Adytum, שהושפע מחבילת מסדר השחר המוזהב וחבילת הריידר, בנה את הקיסרית בעקבות הפסוקים הללו, וכך מופיעים הירח לרגליה וכתר עם תריסר כוכבים לראשה.

הרימונים על שמלת הקיסרית, שדה החיטה והנחל הם סמלים של צמיחה ושפע. ברקע עצי הצפצפה המקודשים לוונוס. התמונה כולה מראה על שפע ופריון, ובגרסאות מסויימות של הקלף, הקיסרית מופיעה כשהיא הרה.

הקלף בחבילת הריידר מאוזן מבחינת צבעים – מצד אחד גווני הכחול והירוק הנשיים והפוריות, המשתלבים בצהוב של החיטה, ומצד שני גווני אדום וצהוב, המופיעים גם בקלף הקיסר, צבעים המדגישים את הפעילות והמוחצנות של הקיסרית בממלכתה.

הקלף מייצג את דמות האם, אך לרוב האם הצעירה והיפה בגיל הפוריות – אם לבחור צעיר או אשת איש ואם ילדיו. האם המבוגרת ובעלת חכמת החיים עברה מקלף הקיסרית לקלף הכהנת.

בעוד הקיסר פעיל בעולם החיצוני, הרי שהקיסרית משלימה אותו ופעילה בעולם הפנימי – עולם הרגש, טיפול וטיפוח הילדים והבית, חיבור לרגשותיה ולרגשות הסובבים אותה, וכיוצא באילו. חולשתה של הקיסרית בפעילויות שנחשבות לטריטוריה הגברית של הקיסר, קרי פעילות בעולם החיצון, המתבטאת, לדוגמא, בקונפליקט בין קריירה למשפחה, ולכן כדאי לבדוק בפריסה אם קלף הקיסרית מאוזן על-ידי קלפי אוויר ואש העוזרים לה להחצין את עצמה ולפעול בזירה הגברית שבחוץ.

ההסטוריה של קלף
 

קבלה בקלף

האות ד'
 

אחת המשמעויות של האות ד' היא דֶּלֶת. חדר החניכה במסדר הפנימי של השחר המוזהב היה בעל שבעה קירות כנגד שבעת כוכבי הלכת, והכניסה אליו הייתה דרך הקיר שהתאים לאות ד' ולכוכב ונוס. הקשר לקלף הוא בקיסרית כאישה הפוריה, האימהית, הונוסיאלית כדלת דרכה נכנס האדם לעולם.

זוג מושגים נוספים הנקשרים לאותיות ג' וד' הוא גמילות חסדים (האות ג') הניתנת לדל (עני, האות ד') חומרית ו\או רוחנית. יש הרואים בקיסרית דמות נשית שלילית דלה רוחנית. לא מקובל לקשור לאות ד' את תמורת עושר ועוני, אך בתקופות ואיזורים מסויימים האישה לא החזיקה רכוש משלה והייתה תלויה לפרנסתה בבעלה - המעברים שנקשרים במקרים כאילו, לדוגמא מבית ההורים לבית הבעל, עשויים להיות גם תמורות במצבה הכלכלי של האישה.

יש הקושרים את האות ד', הרביעית באותיות, לספירת חסד, הרביעית בספירות. ספירת חסד מייצגת שפע והתרחבות, המתאימים לקלף הקיסרית.


האות ג'
 

יש הקושרים את האות ג', השלישית באותיות, לספירת בינה, השלישית בספירות. אחד הדימויים לספירת בינה היא האם שבזיווגה עם ספירת חכמה, המדומה לאב, מביאים לעולם בן (שש הספירות סביב תפארת) ובת (ספירת מלכות).

בשיטה הצרפתית מותאמת לקלף הקיסרית האות ג'. שתי התמורות המקובלות לאות ג' הן תמורת עושר ועוני ותמורת שלום ומלחמה. בתוך הזוג הטבעי קיסר-קיסרית, קל לשייך שלום ושפע לקיסרית, ומלחמה על ההרס והעוני שהיא מביאה לקיסר הלוחמני. השילוב של השפע בקלף הקיסרית עם גמילות החסדים הנקשרת לאות ג' והשפע שספירת בינה משפיעה נותן מסר של שיתוף בשפע.


מילות מפתח למשמעות הקלף
 

דמות האם, פסיביות, מיניות, הריון ופוריות, שפע, כוחות הטבע הפאסיביים.
ביבליוגרפיה ומקורות קריאה מומלצים:

חזרה לאינדקס דפי הפרשנויות