הנזיר

© כל הזכויות שמורות לאורי רז

הנזיר, חבילת Visconti-Sforza הנזיר, חבילה מ Castle Ursino מוות, חבילה לא ידועה זמן, חבילה לא ידועה
Visconti Sforza Hermit card Castle Ursino Hermit card Death Time
הנזיר, חבילת מינקיאטה הנזיר, החבילה של Wirth הנזיר, חבילת Bodet בלגית הנזיר, החבילה של וואנג
Minchiate Fiorentine Hermit card Oswald Wirth Hermit card Bodet Hermit card Wang's Golden Dawn Hermit card
הנזיר, החבילה של Cicero הנזיר, החבילה של Waite הנזיר, החבילה של Crowley הנזיר, חבילת Masonic Tarot
Cicero's Golden Dawn Hermit card Rider Waite Smith Hermit card Aleister Crowley's Thoth Hermit card Masonic Tarot Hermit card


ההסטוריה של קלף
 

בחבילות מסורתיות הקלף מראה דמות עם שעון חול, ולא עם מנורה, כאלגוריה לזמן. בחבילות איטלקיות הנזיר מופיע לפני הקלפים הנחשבים לשליליים – האיש התלוי (= הבוגד), המוות, השטן, והאש (= המגדל), ולכן יש הרואים בו כמייצג את הזקנה על צדדיה השליליים.

הפירוש הניתן לקלף על-ידי רבים מתיישב עם הרעיון של פילוסוף וזקנה - חיפוש אחר חוכמה וחככמתם של זקנים הנובעת מניסיון חיים. הנזיר הוא דוגמא לאדם המחפש אחר חוכמה – הנזירים הנוצריים פורשים מהחברה ומתבודדים במדבר כדי לחפש חוכמה, נביאי ישראל פרשו למדבר כדי לזכות בהתגלות האל ובמתת הנבואה, וגם חילוניים יוצאים כיום לטייל במדבר כדי לשמוע את הקול הפנימי שלהם בשקט ובשלווה שאי-אפשר למצוא בערים הצפופות והרועשות.

פירוש זה מתיישב היטב עם מסע השוטה המתחיל בקוסם (האגו מבחין בעולם החיצוני ויכולתו להשפיע עליו), ממשיך דרך הקיסר והקיסרית (אביו ואמו של השוטה), הכוהן והכוהנת (הוריו הרוחניים של השוטה), האוהבים (השוטה עושה את הבחירה העצמאית הראשונה, ואולי אף מקים משפחה משלו), המרכבה (אגו בוגר המסוגל להתמודד עם העולם החיצוני), ומגיע לקלף הכוח המכריח אותו לפנות פנימה ולהתמודד עם עולמו הפנימי.

קבלה בקלף

ווייט, בספרו The Pictorial Key to the Tarot, מציין במפורש שהוא אינו רואה בקלף את האיש הזקן המחפש חוכמה ואמת ואף לא אדם המתבודד כדי לגלות אמת נסתרת, אלא אדם שהגיע להישג, לפסגה גבוהה, ומאיר ממנה כמגדלור כדי להראות להולכים בדרך הקשה אותה עבר את הפסגה אליה הם יכולים להגיע.

ווייט מתייחס למסע החניך, המתחיל בספירת מלכות וממשיך דרך נתיבי עץ החיים (דרך קלף העולם לספירת יסוד, דרך קלפי יום הדין והשמש לספירת הוד, ..., דרך הנזיר והכוח לספירת חסד, ...) בשאיפה להגיע לספירת כתר.

בטקס החניכה לדרגת Adeptus Exemptus החניכה במסדר (העלייה בעץ החיים) מתוארת כטיפוס במעלה הר החניכה וב Purgatory (מעין כף-הקלע באמונה הנוצרית, מקום בו נשמות המתים ה"בינוניים" – אלא שחטאיהם אינם כבדים עד כדי שליחתם לגיהינום אך אינם צדיקים מספיק כדי להגיע לגן עדן – ממרקים את נשמתם כדי לזכות להיכנס לגן עדן, ומתואר כהר).

ווייט מתאר את הקלף, אם כן, כנקודה הגבוהה ביותר אליה יכול להגיע החניך בחייו ובגופו הפיזי – ספירת חסד, כשרק לאחר המוות והפרידה מהגוף הפיזי יוכל לעלות לספירת בינה. העלייה מדרגה זאת לספירת בינה דרך קלף המרכבה מזכירה לי את עלייתו של אליהו ברכב אש וסוסים אל השמיים (יש הטוענים שהפך שם לסנדלפון, כפי שחנוך הפך למטטרון), כשהוא משאיר אחריו את אלישע חניכו שימשיך את דרכו.

האות י'
 


מילות מפתח למשמעות הקלף
 

הישגים, זהירות, תבונה והתנהגות נבונה, הדרכה, התבודדות, חיפוש.
ביבליוגרפיה ומקורות קריאה מומלצים:

חזרה לאינדקס דפי הפרשנויות