גלגל המזל

© כל הזכויות שמורות לאורי רז

גלגל המזל
חבילת מרסיי
גלגל המזל
חבילת מינקיאטה
גלגל המזל
החבילה של Eliphas Levi
גלגל המזל
החבילה של Eliphas Levi
Marseilles Wheel of Fortune card Minchiate Fiorentine Wheel of Fortune card Eliphas Levi Wheel of Fortune card Eliphas Levi Wheel of Fortune card
גלגל המזל
החבילה של Wirth
גלגל המזל
החבילה של Cicero
גלגל המזל
החבילה של Waite
גלגל המזל
החבילה של Crowley
Oswald Wirth Wheel of Fortune card Cicero's Golden Dawn Wheel of Fortune card Rider Waite Smith Wheel of Fortune card Aleister Crowley's Thoth Wheel of Fortune card


ההסטוריה של קלף
 

בחבילות ויסקונטי-ספורזה מראשית המאה החמש-עשרה, קלף גלגל המזל הולך בעקבות האיורים המסורתיים של אלת המזל הרומאית, ומראה את פורטונה מסובבת את הגלגל עם ארבע הדמויות, ומציין בפשטות את כוחו השרירותי של המזל, המזכיר את המשפט כי החיים הם כל המתרחש לאדם בזמן שהוא מתכנן את חייו.

מקור לגלגל המזלות הינו הציור המסורתי של האלה הרומאית הרומאית פורטונה, שהופקדה על המזל והמקרה, המסובבת גלגל, עליו ארבע דמויות – האחת עולה עם עתיד ורוד לפניה, השנייה בראש הגלגל ונמצאת בשיא, השלישית בירידה לקראת שפל, והרביעית בתחתית הגלגל. התמונה מראה כי המזל, או הגורל, מביא לאנשים עליות ומורדות בחייהם. כיסוי העיניים בא להראות כי המזל עיוור - אנשים זוכים למזל טוב או רע בצורה מקרית לחלוטין. אלת המזל מלווה, במיתולוגיה היוונית, באלה נמסיס המענישה את אילו שהמזל האיר פנים אליהם אך בוחרים להתגאות בעושרם מבלי להקריב חלק ממנו לאלים או לחלוק אותו עם העניים על-ידי השפלתם, נושא המתאים לקלף הצדק - הקלף הבא בארקנה הגדולה בחבילות שהולכות לפי המסורת האנגלית של השחר המוזהב.

מקורו של הקשר בין גלגל המזל לגלגל השנה נמצא בטקסים פאגאניים, בהם גורלו של המלך נקבע, באופן סימלי, למוות, תחייה מחדש, ונקמה באויביו במועדים קבועים במהלך שנת השמש. כמו כן, השם Fortuna נגזר ממילה לטינית שמשמעותה הנעת מחזור השנה. בשל הקשר בין גלגל המזל לגלגל השנה מאוייר הגלגל תדיר עם שנים-עשר חישורים כנגד שנים-עשר המזלות, או עם שבעה חישורים כנגד שבעת כוכבי-הלכת הקלאסיים.

הקשר בין אלת המזל ליופיטר אף הוא בעל שורשים במיתולוגיה הרומאית - פורטונה מתוארת תדיר כמלווה את יופיטר עם גלגלה המסתובב וחיוך רחב על שפתיה, כשהיא מחלקת שפע מתנות לברי מזל. בחלק מן המקורות, היא אפילו מתוארת כביתו של יופיטר.

במיתולוגיה היוונית העושר והעוני נקשרו גם למידת הצדק - הטיטאנית טמיס, שייצגה את הצדק האלוהי, אויירה לעיתים כשבידה האחת זוג מאזניים ובידה השנייה קרן השפע, כסמל לכך שעשיית צדק מובילה לעושר ושפע בליווי אזהרה שעשיית אי צדק מובילה לעוני ומחסור.

האלה טמיס
איור של טמיס, עם מאזניים בידה האחת וקרן השפע בידה השנייה.

קבלה בקלף

בגלגל המזל בחבילת השחר המוזהב יש לגלגל שנים-עשר מטות מרכזיים הצבועים בצבעי שנים עשר המזלות, קרי הגלגל נתפס כגלגל המזלות האסטרולוגיים. הספינקס משלב אלמנטים מארבעת החיות מחזון יחזקאל - פני וחוכמת אדם, גוף ולב של אריה, כנפי נשר, ויציבות השור - ולכן מסמל את הרוח המושלמת. הבבון (Cynocephalus - קוף בעל ראש כלב), מסמל את החומר הפגום. הקלף כולו מסמל את מחזורי גלגול הנשמה, הרוח, בגוף, החומר. החניך שעבר את הנתיב הכא' (בטקס החניכה לדרגת Adeptus Exemptus) השתחרר, לתפיסת השחר המוזהב, מהקארמה האישית שלו.

בהשחר המוזהב ראו את הקלף כמייצג את הקארמה האישית. החיים משתנים מקיצוניות לקיצוניות, כפי שהגלגל לוקח את הדמויות עליו מצד לצד חזור ושוב, אך הכל תחת השגחה עליונה שמכוונת את השינויים כדי ללמד את החניך שיעורי חייו. כל עוד יש לחניך מה ללמוד, הגלגל ייצג גם את מחזור הגלגולים (חזרה לעולם לעוד לידה, חיים, ומוות) עד שהחניך סיים ללמוד את השיעורים שלו או לתקן את כל התיקונים שלו. קראולי החזיק בתפיסה שהחניכה במסדר נמשכה מגלגול לגלגול, כך שאדם שנחנך במסדר והגיע לדרגה מסויימת בגלגול אחד, יוכל לעבוד את הדרגות הללו מהר יותר ולהגיע לדרגה גבוהה יותר בגלגול הבא.

האות כ'
 

בספר יצירה נכתב: "נוצר עם כף: חמה ושלישי בשבת, ואף ימין, ועושר ועוני." כאן מתבטאת האות כ' כאות כפולה בכך שהיא מייצגת את זוג ההפכים עושר ועוני, כשאלת המזל יכולה להעלות אדם לראש הגלגל ולהעשירו או להורידו אל תחתית הגלגל ומנכסיו.


הקלף בחבילת הריידר
 

ארבעת הדמויות בפינות הן סמלים מקובלים לארבעת האוונגליסטים (מחברי ארבעת הספרים הראשיים בברית החדשה). כל אחת מן הדמויות קוראת או כותבת בספר על שמה. מקור הדמויות הוא חיות הקודש המתוארות בספר יחזקאל פרק א', פסוקים י'-יא' : "ודמות פניהם פני אדם ופני אריה אל הימין לארבעתם ופני שור מהשמאל לארבעתן ופני נשר לארבעתן". הסמלים בתוך הגלגל : ארבעת אותיות השם המפורש המסמלות את ארבעת היסודות, ארבע אותיות המרכיבות את המילים TARO או TORA, וסמלים לכספית, גופרית, מלח, ומים \ תמיסה מופיעים על החישורים. המרכז (גלגל עם שמונה חישורים) הינו סמל יסוד הרוח.

חותם שלמה, אחד מחותמות השמש

הנחש היורד בצד שמאל הוא סמל למפלצת Typhon מן המיתולוגיה היוונית, שגרמה לאסונות כמו סופות והתפרצויות הרי-געש. ילדה את הספינקס, הקימרה, האריה הנימאי (האריה שהרקולס כאחד ממבחניו ואחר-כך לבש את פרוותו), ואת הנשר שאכל את כבדו של פרומיתיאוס (כחלק מעונשו על שניתן לבני האדם את האש). Typhon היה חזק דיו כדי להילחם באלים האולימפיים, וזוהה עם האל המצרי Set, שהיה אל הכאוס, הסופה, האלימות, והמדבר. הדמות כתומה העולה בצד ימין היא האל המצרי אנוביס, שהיה בעל גוף אדם וראש של תן. היה שומר קברי המתים והוליך את נשמות המתים אל העולם הבא.

הקלף בחבילת הריידר מעוצב בהשפעת אליפז לוי, ומזכיר בצורתו חותם שלמה, דוגמאת זה המופיע משמאל. Waite מתאר את הקלף כמסמל את התנועה הנצחית של היקום והשינוי המתמיד בחיי האדם, ואת הספינקס כנקודת שיווי המשקל שבהם. ארבעת האותיות של השם המפורש מראות על ההשגחה האלוהית, אנטיתזה למקריות ופטליזם. Waite אומר שמקריות וחוסר יכולתו של אדם להשפיע על מהלך חייו או על היקום הם אשליות, וההשגחה האלהית פועלת "מאחורי הקלעים".


מילות מפתח למשמעות הקלף
 

המשמעות הבסיסית של הקלף היא שרירותיות המזל העיוור, המאיר את פניו פעם לאחד ופעם לשני, המעלה אנשים לגדולה ומוריד אותם בחזרה לתחתית, ובעצם את השינויים של החיים שאינם קופאים על שמריהם אף פעם. עם זאת Waite מדגיש בעזרת הסמל של אלמנט הרוח כי יש השגחה עליונה – מאחורי השינויים של המזל הקפריזי והשרירותי עומדת יד מכוונת של כוח עליון.

משמעות שנייה של הקלף היא של מחזוריות הזמן, המתבטאת במחזוריות הסיבוב של הגלגל ומחזור השנה (לדוגמא מחזורי העונות והחגים), ירידות ועליות החיים, מחזורי מוות ולידה, גלגולים, וכיוצא באילו.
ביבליוגרפיה ומקורות קריאה מומלצים:

חזרה לאינדקס דפי הפרשנויות