השטן

© כל הזכויות שמורות לאורי רז

השטן, חבילת Vieville (מרסיי קדום) השטן, חבילת Heron (מרסיי) השטן, חבילת Vandenborre (חבילה בלגית) השטן, חבילת מרסיי
Vieville Devil card Heron Devil card Vandenborre Devil card Marseilles Devil card
השטן, חבילת מרסיי של Gassman השטן, חבילת מינקיאטה השטן - חבילת IJJ השטן, האיור של אליפז לוי
Minchiate Fiorentine Devil card Minchiate Fiorentine Devil card IJJ Devil card Levi's Devil card
השטן, החבילה של Wirth השטן, החבילה של Wang השטן, החבילה של Waite השטן, החבילה של Crowley
Oswald Wirth Devil card Wang's Devil Card Rider Waite Smith Devil card Aleister Crowley's Thoth Devil card


ההסטוריה של קלף
 

השטן מסמל מאז ומעולם את הרוע, בצורות כאלה ואחרות. תפיסת מעמדו של הרוע משתנה מדת לדת. יש תפיסות, לדוגמא הדואליסטית והגנוסטית, המחזיקות בקיומם של אל טוב ואל רע הנפרדים זה מזה. בדתות המונותיאיסטיות, כמו היהדות, אין מקום לכח רע הנפרד מאלהים - הוא מקור הרע כפי שהוא מקור הטוב.

מקורו של הטארוט בעולם המונותיאיסטי, בו השטן בהכרח נברא ע"י אלהים, וחלש ממנו. בהתאם, הוא נתפס כדמות המנסה להכשיל את בני האדם באמונתם, מסית ומדיח, מנהיג של כוחות רע קטנים וכופרים, ושליט הגהנום. לא מפתיע לראות את השטן בחבילת Heron נקרא אנטי-כרייסט - הדמות ההופכית למי שמאייר החבילה תפס כמשיח הגואל מחטא. לעיתים השטן מזוהה כמלאך שנפל לאחר שנכשל בחטא הגאווה, או כמוביל של עדת מלאכים שמרדו באלהים.

באופן היסטורי, יופי זוהה עם הטוב, וכיעור זוהה עם הרע. מכיוון שהאדם תואר כמי שנברא בדמות האל, הדמות האנושית נתפסה כטובה. בהתאם, השטן צוייר כמכוער, ובעל מאפיינים חייתיים - זנב, פרווה, כנפיים (כנפי עטלף מפחיד, בניגוד לכנפי ציפור המעוררות רצון לעוף כמותן המופיעות בציורים של מלאכים טובים), קרניים, פרסות, וכיוצא באילו. דוגמאות לכך הן פזוזו, מלך השדים במיתולוגיות הבבלית והאשורית, ואלת הלילה הבבלית לילית.

קבלה בקלף

הקלף של השחר המוזהב הינו מסורתי בבסיסו, ודומה לאיורים קודמים מחבילות צרפתיות. היד הימנית מפנה את הלפיד כלפי מטה ויד שמאל מחזיקה קרן מים כלפי מעלה כדי להראות את הפן השלילי של האש - אש הגיהנום השורפת, המדוכאת על-ידי יסוד המים הקר והלח. המזבח הקובייתי מייצג את היקום החומרי, וזוג השדים כבולים אליו כסמל לכבילותם לחומר ולפחד מפני שינוי וחידוש.

קלף השטן וקלף המוות נמצאים זה מול זה על עץ החיים, ומייצגים כוחות הופכיים. קלף המוות מייצג מוות - סיום של חיים וסיום בכלל, הריסה, חורבן. קלף השטן מייצג יצירה - פריון האדמה, צמיחה פראית. כך אפשר לראות בקלף בחבילת ה Thoth של קראולי אשכים עם הומונקולוסים ('אנשים קטנים') כסמל לפריון ויצירה. בעוד הכוח המיוצג בקלף המוות שואף להחריב ולהשמיד עד תום, הכוח המיוצג בקלף השטן שואף ליצירה סוחפת וצמיחת פרא. קלף המיזוג מייצג את דרך הזהב המאזנת בין שני כוחות אילו.

האות ע'
 

המשמעות הבסיסית של האות ע' היא העין - איבר הראיה האנושי, ויש הרואים את העין בצורת האות. לשטן בחבילות צרפתיות ובלגיות יש לעיתים קרובות עיניים רבות נוספות במקומות שונים. האות עין מייצגת שני זוגות ניגודים.

ניגוד אחד הוא בין ההשגחה העליונה, העין האלוהית, המביטה על בני האדם ושופטת את מעשיהם, וכנגדה העין הרעה - המקנאת והחומדת.

ניגוד אחר נתפס בשתי ידיה של האות ע' (כמו גם בידיה של האות צ') בכתב הדפוס העברי המודרני. פרשנים כמו הרמ"ק קשרו ביד הימנית קדושה וביד השמאלית טומאה. הקישור בין צד ימין לקדושת האל וחסדו, ובין צד שמאל לטומאה ומידת הדין נפוצים בתורת הקבלה.


מילות מפתח למשמעות הקלף
 

כבילות וקבעון, פחדים, והשלכה מצד אחד, גדילה וצמיחה, גולמיות, ופוטנציאל מצד שני.
ביבליוגרפיה ומקורות קריאה מומלצים:

חזרה לאינדקס דפי הפרשנויות