קלף אס הגביעים

כל הזכויות שמורות לאורי רז

בחבילת השחר המוזהב, הקלף מתואר כיד מלאך לבנה יוצאת מתוך עננים, תומכת בגביע. מעיין מים זכים יוצא מהגביע, ומתפצל לכמה זרמים הנופלים מן הצדדים אל תוך אגם שקט, בו צומחים לוטוסים ושושנות מים. האות הגדולה ה' של האם הנעלה* נגלית ברסס העולה מן המעיין. הוא מסמל פוריות, יצרנות, יופי, הנאה ואושר.
* בשיטה של שחר המוזהב ארבעת האותיות של השם המפורש מותאמות לארבעת היסודות. האות ה' הראשונה נקשרת לספירת בינה ויסוד המים.

איור של אס הגביעים כמעיין מופיעים כבר בחבילות ויסקונטי ספורזה מהמאה ה 15. האיור דומה לאיורים של מקור נביעתם של ארבעת הנהרות מגן עדן, כמו באיורים הבאים של גירוש אדם וחוה מגן עדן.

Adam and Eve's expulsion from garden of eden, Speculum humanae salvationis

בקלף מחבילת הריידר הקלף מייצג את ה Eucharist, הטקס המסמל את הארוחה האחרונה של ישו. היונה היא סמל לרוח הקודש, העיגול עם הצלב בפי היונה הוא לחם הקודש המסמל את בשרו של ישו, והגביע מכיל יין המסמל את דמו של ישו (ולכן גם את הגביע הקדוש מאגדות המלך ארתור). הפעמונים אף הם חלק מהטקס – הכמרים המשיכו לנהל את הטקס בלטינית גם לאחר שהפכה לשפה מתה, וכך עלה הצורך לסמן לקהל המאמינים מתי הפכו היין והלחם לדמו ובשרו של ישו, מה שנעשה בעזרת פעמון. באיור יוצאים מהגביע חמישה זרמי מים, בדומה לקלף הכוכב, בו המים הנשפכים על האדמה מתפצלים לחמישה זרמים, אך Waite כותב בתיאור המילולי לקלף שיוצאים ממנו רק ארבעה זרמים - אולי התייחסות לארבעת נהרות גן עדן. משמעות הקלף היא יושר, נאמנות, הנאה, שביעות רצון, משכן, הזנה (לגוף או לנפש), שפע, פריון. משמעות הקלף הפוך חוסר כנות, שינוי, חוסר יציבות, ומהפיכה.

בחבילת ה Thoth הקלף מייצג את יסוד המים בצורתו הסודית והמקורית ביותר. הקלף הוא המשלים הנשי של אס המטות, ונגזר מה Yoni ומהירח כפי שאס המטות נגזר מה Lingam והשמש. הקלף מייצג את צורתו היסודית של הגביע הקדוש.

חבילת ויסקטונטי ספורזה חבילת מרסיי של
Claude Burdel
חבילת טרפולה
Visconti Sforza Ace of Cups אס הגביעים, חבילת Claude Burdel אס הגביעים, חבילת טרפולה
חבילת ווייט-סמית' חבילת ה Thoth הטארוט של השחר המוזהב
אס הגביעים, חבילת הריידר. אס הגביעים, חבילת ה Thoth. אס הגביעים, חבילת השחר המוזהב על-ידי אלית אבני.


רשימת מקורות ולקריאה נוספת

חזרה לאינדקס דפי הפרשנויות