קלף הקוסם

© כל הזכויות שמורות לאורי רז

ההיסטוריה של קלף

בחבילות עתיקות, דוגמאת חבילת המרסיי או המינקיאטי, הקוסם מייצג אדם שבאותה תקופה נחשב לבעל מעמד נמוך בחברה – עצמאי קטן שעוסק במלאכות כמו סנדלר, בעל בסטה, שרלטן המנסה לרמות את העוברים ושבים בטריק שלושת הקלפים או שלושת הכוסות, או קוסם רחוב. ברצף הארקנה הגדולה הקלף מייצג אדם בעל רכוש ועבודה, או 'עבודה בעיניים', המספקת לו פרנסה. יש כאן צעד אחד במעלה הסולם החברתי, אך זו מלווה בכניסה למסגרת חברתית הכרוכה באובדן חופש - השוטה ללכת לאן שיחפוץ, לשחק, לנגן, או לרדוף אחרי פרפר, בעוד הקוסם נמצא ליד שולחן עבודה.

קבלה בקלף

בחבילות מרסיי הפופולריות, הקוסם מרים בידו האחת מטה, בעוד ידו השנייה מושטת כלפי מטה אל השולחן, כך שגופו וידיו יוצרים את הצורה של האות העברית א'. בשל דמיון צורני זה ומכיוון שקלף הקוסם ראשון בחבילה וממוספר כאחד, מיסטיקנים רבים, כמו אליפז לוי (איור משמאל) ואוסוולד ווירת', יצרו חבילות בהם הקוסם מותאם לאות העברית א'. השוטה, שבחבילות אילו בד"כ איננו ממוספר, מוקם בין יום הדין ובין קלף העולם ומותאם לאות ש'. בהשחר המוזהב התאימו את השוטה לאות א', וידיו ותנוחת גופו של הקוסם יוצרים צללית שונה.

במסדר השחר המוזהב העבירו את השוטה לראש הסדר, והתאימו לו את המספר אפס ואת האות א', כשהקוסם נדחק מקום אחד הלאה והתאימו לו את האות ב' – כך קלף הקוסם בחבילת השחר המוזהב נושא את האות ב' ותנוחת הגוף שלו אינו מזכירה עוד את האות א'. כמו כן, הפריטים המסורתיים שעל שולחן הקוסם – סכין, כוס, מטבעות, והמוט שבידו – הוחלפו בסמלי ארבעת הסדרות המשניות. בקלף של ה Whare Ra, הם הוחלפו בסמלים מאגדות המלך ארתור, שהשפיעו על פלג זה.

האות ב'

אחד הרעיונות הנקשרים לאות ב' בגלל ערכה הגימטרי והגייתה הכפולה הוא שני מישורי הבריאה - העולם העליון הרוחני והעולם התחתון הגשמי, כאשר אחת הפרשנויות לקלף הקוסם בחבילות כריידר הוא של הקוסם כגשר בין שני העולמות.

הסמליות של שני העולמות נמשכת לב' כפתוחה לכיוון אחד וסגורה לאחרים. פרשנות אחת היא כי פתחה של האות ב' פונה לאלהים ומקבל אור וגבה מופנה אל בני האדם, בחינת וְרָאִיתָ, אֶת-אֲחֹרָי; וּפָנַי, לֹא יֵרָאוּ. פרשנות הפוכה, הנקשרת לב' כאות הפותחת את התורה, היא כי אין לדרוש בנסתר - התורה הנמשכת מהאות ב' והלאה פתוחה לבני האדם, ואילו מה שמעל, מתחת, ולפני נסתר ממנו. בהקשר לקלף הקוסם, פרשנות זאת מזכירה את האיסור על כשוף וקסם ביהדות מפני שהמכשף מכחיש את פמליא של מעלה במובן שהוא מייחס ומנכס לעצמו כוחות השייכים לאלהים ובכך גורם לו להיות כחוש ורזה.

האות א'

האות א' מורכבת גראפית מהאות ו' באלכסון האמצעי ושתי אותיות י' - אחת מופנית כלפי מעלה, והשנייה מופנית כלפי מטה. הרכב גראפי זה פורש בדרכים רבות -

  • האות ו' כגֵו עם זוג יודין-ידיים או יד ורגל, והאות א' כולה כדמות אדם, אולי כמנהיג ההולך בראש תהלוכת האותיות. האות א' כאדם מופיעה הן בחבילות הצרפתיות, כאמור, אך יש בהשחר המוזהב שציירו את השוטה בפרופיל כדי ליצור צדודית אדם בדמות א'.

  • שתי היודין כהתחלה וסוף, והאות ו' כעץ החיים.

  • היוד הימנית כחכמה, האות ו' ככתר, והיוד השמאלית כבינה, והאות א' כולה כשלושת הספירות העליונות.

  • האות א' כיסוד האויר הראשון שכולל את שאר היסודות, שיצאו ממנו. בספר יצירה האות א' מייצגת את יסוד האויר המכריע בין אש למים.

כמה מהרעיונות הללו מהדהדים על רקע הקלף מחבילת ווייט-סמית' - האדם עם יד אחת מופנית כלפי מעלה ושנייה כלפי מטה, המסוגל להוריד שפע ממקורו האין-סופי בעולמות עליונים.

אסטרולוגיה - מרקורי

מרקורי הוא כוכב הלכת הקרוב ביותר לשמש, ולכן המהיר מבין כוכבי הלכת. האל הרומי מרקורי, ומקבילו היווני רומי, הוא שליח האלים, ולכן מייצג תקשורת, דיבור, ושפה. בחבילת המינקיאטי הצרפתית הקלף מראה את מרקורי בדרכו משמיים לארץ. הרמס הוא פטרונם של הסוחרים, כפי שהקלף מאוייר בחבילות כמו ויסקונטי ספורזה, והגנבים, ובחבילת המינקיאטי האיטלקי הקלף מאוייר כמי שעובד על אנשים עם טריק שלושת הכוסות והכדור, הדורש את הזריזות והתחכום הלשוני של מרקורי. הוא מייצג גם חשיבה אנליטית, קפדנות ודיוק, ושאיפה לשלמות, תכונות המאפיינות קסם לסוגיו, כמו אלכימיה.

הקלף בחבילת ווייט-סמית'

בחבילתו בחר Waite ללכת בעקבות אליפז לוי, להראות את הקוסם עם יד אחת מושטת כלפי מעלה ויד שניה מצביע מטה - דומה לאות א', אך לא במידת הדמיון המאפיינת חבילות צרפתיות. כמו אליפז לוי וחבילת השחר המוזהב, הקוסם עומד מול שולחן עם סמלי ארבעת הסדרות, רק עם מטה נוסף ושונה בידו. הקודם לובש חגורת אורובורס תכלכל. נראה שהוא הושפעה מחבילת Falconnier, או אולי החליף את החגורה הסגולה שהקוסם אמור ללבוש בחבילת השחר המוזהב בנחש.

מילות מפתח למשמעות הקלף

כשרון ומיומנות, כוח רצון, יכולת הסתגלות, בטחון עצמי, שליטה בעולם החיצוני, העשויים לשמש לטוב או לרע.


Visconti-Sforza
Visconti Sforza Magician card
Liguria Piemontese
Piemontese Magician card
טארוט מרסיי
Jean Dodal
Jean Dodal Magician card
מינקיאטי איטלקי
Minchiate Fiorentine Magician card
מינקיאטי צרפתי
Minchiate Francesi Magician card
R. Falconnier
R. Falconnier Magician card
אליפז לוי
Magician, Eliphas Levi
Oswald Wirth
Oswald Wirth Magician card
השחר המוזהב
Whare Ra
Whare Ra Golden Dawn temple Magician Card
השחר המוזהב
Cicero
Cicero's Golden Dawn Magician card
טארוט ווייט-סמית'
Rider Waite Smith Magician card
Crowley Thoth
Rider Waite Smith Magician cardביבליוגרפיה ומקורות קריאה מומלצים:

חזרה לאינדקס דפי הפרשנויות