קלף שני מטבעות

כל הזכויות שמורות לאורי רז

בחבילות מסורתיות, כמו הטארוט של מרסיי, צויר סרט שהקיף את שני המטבעות במעין 8, ועליו הודפס שמו של המוציא לאור. בחבילה של מסדר השחר המוזהב הפך הסרט לאורובורוס בצבעי ירוק וזהב. קראולי בחר לשמור על עיצוב הקלף של המסדר, בעוד Waite הפך את הנחש לסמל האין-סוף תוך שמירה על צבעי הירוק והזהב מהקלף.


הקלף בחבילת הריידר

בקלף מחבילת הריידר מצוייר בחור רוקד עם מטבע בכל אחת מידיו, כשסרט אין-סופי בצורת הספרה שמונה מונחת על צידה מחברת את המטבעות זה לזה. המשמעות האחת היא כפשוטו של האיור – שמחה, שעשועים, וכיוצא באילו; המשמעות השנייה היא חדשות וידיעות בכתב (לדוגמא מכתב או עיתון), מכשולים, תסכולים, צרות, ומריבות. כשהקלף יוצא הפוך משמעותו שמחה מאולצת, הנאה מעושה, משמעותם של דברים כפשוטם ועל-פניהם, כתב-יד, חיבור, חליפת מכתבים.

משמעות נוספת לקלף ישר היא כי הצרות מדומות יותר מאמיתיות, ולקלף הפוך סימן למזל רע, בורות, ואי-צדק.

הקלף בטארוט השחר המוזהב

בחבילה של השחר המוזהב משמעות הקלף הרמוניית השינוי, רווח והפסד לחילופין; חולשה וכוח; עיסוק המשתנה באופן תמידי; נודד, בלתי-מרוצה מכל דבר שאינו משתנה; עליז ברגע אחד, ומדוכדך במישנהו. שקדן, אך בלתי אמין. לעיתים בר מזל בזכות פקחותו הרגעית, ולעיתים משתטה להתמיה; מדבר גלויות וחשדן לחילופין. חביב, אך הססן ובלתי עקבי. בר מזל במסעות. וכחן.

האורובורוס, נחש הנושך את זנבו ומופיע בקלף בצורת סמל האינסוף על צידו, הוא סמל לתנועה, המשכיות, והפריה עצמית. האורובורוס הוא גם סמל לדואליות (ארציות-רוחניות, חושך-אור, זכר-נקבה) כמו ה Yin-Yang הסיני. הוא סמל דומה לגלגל - שינויים מחזוריים, לדוגמא של מוות ולידה. האורובורוס מסמל היטב את משמעות הקלף - שינויים מקוטב אחד למישנהו ובחזרה באופן מחזורי, הכלה של ניגודים, ותבניות שדבר אינו קבוע בהן מלבד השינוי.

קבלה

הקלף נקשר לספירת חכמה בעולם עשייה - הספירה השנייה בעץ החיים בעולם החומר. ספירת חוכמה מייצגת את ההתפצלות הראשונה מהאחדות שבספירת כתר, ובעולם החומר מסמלת דואליות (זוגיות מנוגדת, בכ Yin-Yang) כרווח והפסד או כוח וחולשה.

כספירה של שפע והתפשטות בעולם החומר, היא נותנת לקלף גם משמעות של הצלחה וצמיחה חומרית.

אסטרולוגיה

הקלף מתאים לדקאן הראשון של מזל גדי, הנשלט על-ידי יופיטר (צדק). משמעות הדקאן היא לזרום ולהנות, להרוויח ולהפסיד בחולשה ושפלות. משמעות הדקאן משתקפת בקלף - זרימה כשינוי בלתי פוסק, ורווח והפסד כדואליות בעולם החומר.

יופיטר מסמל שפע (המופנה כלפי חוץ כהתפשטות והתרחבות), מזל, והזדמנויות. במזל גדי, הארצי, הלומד מנסיון העבר, והמשקיע בעבודה, יופיטר יכול להביא להצלחה חומרית. הצלחה זאת מואטת על-ידי הקשיים הנקרים בדרכו של הגדי, ועקב שמרנות וצורך במסגרת קבועה המקשים על התמודדות עם שינויים ודברים חדשים.

ע"ב שמות

בקלף זה שולטים המלאכים לכבאל וושריה מע"ב שמות. ושריה מייצג זקיפות קומה, יושר, והגינות, לכבאל מייצג מורה. יחדיו הם מעבירים מסר של הוראה באמצעות דוגמא אישית - להראות פיזית, בידיים או 'דרך הרגליים', מה עובד ומה לא.

חבילת Marseille טארוט השחר המוזהב חבילת ווייט-סמית' חבילת Thoth
שני מטבעות, חבילת Marseille של Claude Burdel מ 1751 שני מטבעות, טארוט השחר המוזהב, אלית אבני. שני מטבעות חבילת ווייט-סמית' שני מטבעות חבילת Thoth.


רשימת מקורות

חזרה לאינדקס דפי הפרשנויות