קלף הקיסרית

© כל הזכויות שמורות לאורי רז

הקלף מייצג את דמות האם, אך לרוב האם הצעירה והיפה בגיל הפוריות – אם לבחור צעיר או אשת איש ואם ילדיו. האם המבוגרת ובעלת חכמת החיים עברה מקלף הקיסרית לקלף הכהנת.

בעוד הקיסר פעיל בעולם החיצוני, הרי שהקיסרית משלימה אותו ופעילה בעולם הפנימי – עולם הרגש, טיפול וטיפוח הילדים והבית, חיבור לרגשותיה ולרגשות הסובבים אותה, וכיוצא באילו. חולשתה של הקיסרית בפעילויות שנחשבות לטריטוריה הגברית של הקיסר, קרי פעילות בעולם החיצון, המתבטאת, לדוגמא, בקונפליקט בין קריירה למשפחה, ולכן כדאי לבדוק בפריסה אם קלף הקיסרית מאוזן על-ידי קלפי אוויר ואש העוזרים לה להחצין את עצמה ולפעול בזירה הגברית שבחוץ.

ההסטוריה של קלף

כמו קלף הקיסר, קלף הקיסרית מצוייר כמעט אותו דבר ברוב החבילות העתיקות. הנשר, המסמל את האימפריה הרומית. מקור הסמל בנשר שהיה סמלם של הלגיונות הרומיים. השרביט בחבילות מסורתיות משלב שלושה סמלים – המטה הינו סמל זכרי, הכדור הינו סמל נקבי, והצלב הינו סמל לסמכות האלוהית-נוצרית שהאפיפיור (הכהן הגדול) מעניק לקיסר, וזוגתו הקיסרית.

קבלה בקלף

האות ד'

אחת המשמעויות של האות ד' היא דֶּלֶת. חדר החניכה במסדר הפנימי של השחר המוזהב היה בעל שבעה קירות כנגד שבעת כוכבי הלכת, והכניסה אליו הייתה דרך הקיר שהתאים לאות ד' ולכוכב ונוס. הקשר לקלף הוא בקיסרית כאישה הפוריה, האימהית, הונוסיאלית כדלת דרכה נכנס האדם לעולם.

זוג מושגים נוספים הנקשרים לאותיות ג' וד' הוא גמילות חסדים (האות ג') הניתנת לדל (עני, האות ד') חומרית ו\או רוחנית. יש הרואים בקיסרית דמות נשית שלילית דלה רוחנית. לא מקובל לקשור לאות ד' את תמורת עושר ועוני, אך בתקופות ואיזורים מסויימים האישה לא החזיקה רכוש משלה והייתה תלויה לפרנסתה בבעלה - המעברים שנקשרים במקרים כאילו, לדוגמא מבית ההורים לבית הבעל, עשויים להיות גם תמורות במצבה הכלכלי של האישה.

יש הקושרים את האות ד', הרביעית באותיות, לספירת חסד, הרביעית בספירות. ספירת חסד מייצגת שפע והתרחבות, המתאימים לקלף הקיסרית.

האות ג'

Papus-Goulinat Empress card

יש הקושרים את האות ג', השלישית באותיות, לספירת בינה, השלישית בספירות. אחד הדימויים לספירת בינה היא האם שבזיווגה עם ספירת חכמה, המדומה לאב, מביאים לעולם בן (שש הספירות סביב תפארת) ובת (ספירת מלכות).

בשיטה הצרפתית מותאמת לקלף הקיסרית האות ג'. שתי התמורות המקובלות לאות ג' הן תמורת עושר ועוני ותמורת שלום ומלחמה. בתוך הזוג הטבעי קיסר-קיסרית, קל לשייך שלום ושפע לקיסרית, ומלחמה על ההרס והעוני שהיא מביאה לקיסר הלוחמני. השילוב של השפע בקלף הקיסרית עם גמילות החסדים הנקשרת לאות ג' והשפע שספירת בינה משפיעה נותן מסר של שיתוף בשפע.

אסטרולוגיה - ונוס

ונוס היא אלת האהבה והיופי. באסטרולוגיה הכוכב מייצג הרמוניה, עידון, אמנות, יופי, אהבה, וקשרים חברתיים לסוגיהם (נישואים, חברויות, שותפויות, וכיוב'). בפרט, היא מייצגת אותם גם במישור החומרי רכוש, הנאות החיים, ומגע פיזי. אילו באים לידי ביטוי במעמדה של הקיסרית.

הקלף בחבילת ווייט-סמית'

בניגוד לחבילות קודמות, הקיסרית יושבת נינוחה על כריות, במקום כריות. הרימונים על שמלת הקיסרית, שדה החיטה והנחל הם סמלים של צמיחה ושפע. ברקע עצי הצפצפה המקודשים לוונוס. התמונה כולה מראה על שפע ופריון. הקלף בחבילת הריידר מאוזן מבחינת צבעים – מצד אחד גווני הכחול והירוק הנשיים והפוריות, המשתלבים בצהוב של החיטה, ומצד שני גווני אדום וצהוב, המופיעים גם בקלף הקיסר, צבעים המדגישים את הפעילות והמוחצנות של הקיסרית בממלכתה.

הכוכבים לראשה לקוחים מדמותה של אשת קץ הימים מחזון יוחנן פרק יב' פסוקים א'-ב' "וְאוֹת גָּדוֹל נִרְאָה אָז בַּשָּׁמָיִם אִשָּׁה עֹטָה מַעֲטֵה שֶׁמֶשׁ וּלְבָנָה תַּחַת רַגְלֶיהָ וְעַל־רֹאשָׁהּ יָצִיץ נֵזֶר שְׁנֵים עָשָׂר כּוֹכָבִים׃ וְהִיא הָרָה לָלַת וַתִּזְעַק בַּחֲבָלֶיהָ כִּי נֶהְפְּכוּ עָלֶיהָ צִרֶיהָ׃", השפעה המגיעה מ flying roll IV של שחר הזהב. שדה החיטה הוא סמל לאדמה ופריון, ורמז למיתוס של של דמטר ופרספונה, אלות האדמה. השחר המוזהב ראה בעצמו ממשיך של פולחני המיסתורין של אליסיום, שדמטר ופרספונה הן הדמויות הראשיות בו.

Paul Foster Case, בחבילת המסדר שלו – The Builders of the Adytum, שהושפע מחבילת מסדר השחר המוזהב וחבילת הריידר, בנה את הקיסרית בעקבות הפסוקים הללו, ולקח מהם את הירח לרגליה, כתר עם תריסר כוכבים לראשה, והריונה.

מילות מפתח למשמעות הקלף

דמות האם, פסיביות, מיניות, הריון ופוריות, שפע, כוחות הטבע הפאסיביים.

טארוט מרסיי
Jean Dodal
Jean Dodal Empress card
טארוט מרסיי
Vieville
Vieville Empress card
טארוט מרסיי
Heron
Heron Empress card
חבילת ווייט-סמית'

Rider Waite Smith Empress card
חבילת Oswald Wirth
Oswald Wirth Empress card
חבילת Builders of the Adytum
Builders of the Adytum Empress card
השחר המוזהב
Cicero
Cicero's Golden Dawn Empress card
חבילת Thoth של Crowley
Aleister Crowley's Thoth Empress cardביבליוגרפיה ומקורות קריאה מומלצים:

חזרה לאינדקס דפי הפרשנויות