קלף הקיסר

© כל הזכויות שמורות לאורי רז

ההסטוריה של קלף

כס המלכות מרובע של הקיסר, מוצק וחומרי, כמצופה מקלף שמספרו 4. בחבילות רבות מלווה את הקיסר והקיסרית נשר, המסמל את האימפריה הרומית. מקור הסמל בנשר שהיה סמלם של הלגיונות הרומיים. השרביט בחבילות מסורתיות משלב שלושה סמלים – המטה הינו סמל זכרי, הכדור הינו סמל נקבי, והצלב הינו סמל לסמכות האלוהית-נוצרית שהאפיפיור (הכהן הגדול) מעניק לקיסר.

בקלף הקיסר של Oswald Wirth הנשר מצוייר בשחור על הכס הקובייתי של הקיסר – סמל להשחרתה של הנשמה בעת התגלגלותה לעולם החומר, בו עליה לעמול כדי להגיע לשלימות (האבן הקובייתית היא סמל של הבונים החופשיים לאדם המושלם) וכדי לחזור לחופש שהיה לה לפני התגלגלותה. ווירת' ראה בקיסר את שליט עולם החומר, כניגוד לשלטון של הקיסרית בעולם הרוח.

הקלף בחבילת הריידר

לקיסר בחבילת הריידר שרביט בצורת סמל החיים המצרי, שנקרא Ankh. השרביט משלב סמל זכרי, המוט, עם סמל נקבי, הלולאה. הכדור הזהוב מסמל את השמש, סמל זכרי. המטה מייצג את כוח החיים הזכרי והכובש של הקיסר. ראשי האיילים המוכנים לניגוח והחמישי על הכתף השמאלית של הקיסר הם גם סמל לנשק (איל ברזל לניפוץ חומות מגן, הקרניים הן נשקו של האייל, הנלחם ע"י התנגחות), המשתלב במגפי הברזל שנועל הקיסר, וגם למזל טלה המשוייך לקלף.

חבילת הריידר הודפסה במקור בליתוגרפיה. לכן החבילה צבועה בשטחים גדולים של צבע אחיד, ובמספר קטן של צבעים. מכיוון שהם לא כללו את הגוון המדויק של כתום שוויט רצה לרקע של הקיסר, השתמשו בתבנית של קווים בגווני צהוב וכתום שמופיעים בשאר החבילה.

קבלה בקלף

בחבילות המסורתיות צויר הקיסר בפרופיל, כפי שניתן לראות בקלף המובא לעיל. בחבילה של מסדר השחר המוזהב בחר Mathers לצייר את הקיסר מלפנים, ו Waite הלך בעקבותיו. קראולי ופול פוסטר קייס בחרו שלא לקבל את השינוי, ולצייר את הקיסר בפרופיל.

ההסבר הינו קבלי – דמות המלך הישיש והמזוקן בפרופיל הינה סמל לספירת כתר, בעוד דמות האיש המזוקן הינה סמל לספירת חוכמה. ספירת החוכמה וקלף הקיסר מסמלים את דמות האב (כפי שהקיסרית וספירת בינה מסמלות את דמות האם), ולכן Mathers ו Waite בחרו להראות את הקיסר מלפנים. קראולי ופול פוסטר קייס רצו להדגיש כי הקיסר, כדמות אבסטרקטית, אינו ניתן להבנה במלואו ובחרו להסתיר מחצית מפניו.

בקלף הקיסר של קראולי, אלומת אור חוצה את הקלף מצד ימין למעלה לצד שמאל למטה, סמל להתאמה של הקלף לנתיב בעץ החיים המוליך מספירת חוכמה לספירת תפארת.

הקיסר הוא אדם מבצע בעל כוח בעולם החומר, ולכן יושב בחבילות רבות על קוביית אבן, כמו זאת עליה יושב השטן, המייצגת את עולם החומר. הקיסר מייצג את הגבריות, כפי שהקיסרית מייצגת את הנשיות.

הקיסר מייצג את התרבות האנושית החומרית, לדוגמא סלילת דרכים ובניית בניינים, בעוד הקיסרית, המשיוכת לכוכב ונוס – שליט מזל שור של קלף הקיסר, מייצגת את כוחות הטבע הפורה והנצחי, אותו מנסה הקיסר לכבוש.

אסטרולוגיה בקלף

Personification of Injustice

קלף הקיסר נקשר למזל טלה, מזל המאופיין בצד החיובי ביוזמה, מרץ, התלהבות, מוחצנות, מנהיגות, ועצמאות, ובצד השלילי חוסר סבלנות, אגוצנטריות, והערכה עצמית מוגזמת. התכונות מאפיינות את הקיסר - לטובה כמנהיג כריזמטי המוביל ובונה את העם, ולרעה כאדם בלתי צודק.

בצד החיובי הקיסר מוביל ומקדם את העם, אך לקראת עשייה בתחום החומרי בלבד. העשייה בתחום החומרי שייכת לקיסרית, וההובלה בתחום הרוחני שייכת לכהן, הם מזל שור והשליט שלו כוכב ונוס.

האיור מימין, של דמות המידה הרעה אי-צדק של ג'יוטו, מדגים היטב את הצד השלילי של הקיסר - טירן המאוייר בדומה לקיסר כשליט עם חרב בפתח טירתו - שליט יחיד הנוטל לעצמו כוח אבסולוטי על עמו. אספקט שלילי זה מתבטא גם בקלף המגדל, הנקשר למאדים - השליט של מזל טלה - שם האנרגיה המשתחררת מובילה להרס של הקיים.

המזל נקשר לצבע האדום, הבולט בקלפי הקיסר של השחר המוזהב, ווייט, וקראולי.
מילות מפתח למשמעות הקלף

דמות האב, אקטיביות, הממסד החילוני, והסמכות החילונית, לדוגמא ראש ממשלה.

ויסקונטי ספורצה
הקיסר, חבילת ויסקונטי ספורצה
חבילה בלגית
הקיסר, חבילת Vandenborre
חבילת IJJ
הקיסר, חבילת 1JJ
Oswald Wirth
הקיסר מחבילת אוסוולד ווירת'
השחר המוזהב
Whare Ra
הקיסר מחבילת השחר המוזהב, Whare Ra
השחר המוזהב
Cicero
הקיסר מחבילת השחר המוזהב של בני הזוג Cicero
חבילת ווייט-סמית'
הקיסר, חבילת ווייט-סמית'
Crowley Thoth
הקיסר מחבילת ת'ות' של קראוליביבליוגרפיה ומקורות קריאה מומלצים:

חזרה לאינדקס דפי הפרשנויות