קלף תשע חרבות

כל הזכויות שמורות לאורי רז

בקלף מחבילת הריידר מצויירת אישה היושבת על מיטתה ומתאבלת. היא כאישה מוכת צער שאיננה יודעת כדוגמאתו. זהו קלף של בדידות וריקנות. משמעות הקלף ישר היא מוות, כשלון, הפלה, השהיה, מרמה, אכזבה, יאוש, ומשמעות הקלף הפוך מאסר, חשד, ספקות, פחד, ובושה.

בשיטה של השחר המוזהב המשמעות של הקלף היא יאוש ואכזריות, על הרעיונות המלווים אותם - סבל, מחסור, ודיכוי, וכן שקר, הוצאת דיבה, חוסר יושר. אך הפרשנות מרמזת למשהו עמוק יותר. יש לדברים הרעים הללו גורם המנסה לזרוע יאוש ופירוד, ולגורמים כאילו יש שני סוגי תגובות - תגובה שלילית, של הרמת ידיים, יאוש, ואנשים ההופכים לקשים וקשוחים בסביבה עויינת שכזאת, אך יש אנשים המסוגלים להפגין נאמנות (לעצמם ולאחרים), סבלנות, ואלטרואיזם גם תחת לחץ.

קראולי רואה בקלף ניוון של החשיבה הרציונלית לכדי פעילות אוטומטית, הרגל שהרציונל כבר איננו משחק בו תפקיד, האינסטינקטים הפרימיטיביים המניעים אנשים סוציופאטים ופנאטים שאינם שומעים עוד את קול ההגיון המאזן או לגבולות ההגיון, ומשווה את הקלף לפעולת האינקוויזיציה שרק נדמית לצדק. קראולי רואה שתי דרכים להתמודד עם אותו גורם הזורע יאוש ופירוד. האחת היא של התנגדות פאסיבית, של סבלנות ונאמנות לדרך ולאמונה, עד כדי מוות על קידוש השם, והשנייה של נקמה קשה.

טארוט השחר המוזהב חבילת ווייט-סמית' חבילת Thoth
תשע חרבות, טארוט השחר המוזהב תשע חרבות, חבילת ווייט-סמית' תשע חרבות, חבילת Thoth


רשימת מקורות

חזרה לאינדקס דפי הפרשנויות