קלף הנזיר

© כל הזכויות שמורות לאורי רז

Visconti-Sforza
Visconti Sforza Hermit card
Castle Ursino
Castle Ursino Hermit card
מוות
חבילה לא ידועה
Death
זמן
חבילה לא ידועה
Time
מינקיאטי איטלקי
Minchiate Fiorentine Hermit card
>Oswald Wirth
Oswald Wirth Hermit card
Bodet בלגית
Bodet Hermit card
השחר המוזהב
Robert Wang
Wang's Golden Dawn Hermit card
השחר המוזהב
Cicero
Cicero's Golden Dawn Hermit card
חבילת ווייט-סמית'
Rider Waite Smith Hermit card
Crowley Thoth
Aleister Crowley's Thoth Hermit card
Masonic Tarot
Masonic Tarot Hermit card

ההסטוריה של קלף

בחבילות מסורתיות הקלף מראה דמות עם שעון חול, ולא עם מנורה, כאלגוריה לזמן. בחבילות איטלקיות הנזיר מופיע לפני הקלפים הנחשבים לשליליים – האיש התלוי (= הבוגד), המוות, השטן, והאש (= המגדל), ולכן יש הרואים בו כמייצג את הזקנה על צדדיה השליליים.

הפירוש הניתן לקלף על-ידי רבים מתיישב עם הרעיון של פילוסוף וזקנה - חיפוש אחר חוכמה וחככמתם של זקנים הנובעת מניסיון חיים. הנזיר הוא דוגמא לאדם המחפש אחר חוכמה – הנזירים הנוצריים פורשים מהחברה ומתבודדים במדבר כדי לחפש חוכמה, נביאי ישראל פרשו למדבר כדי לזכות בהתגלות האל ובמתת הנבואה, וגם חילוניים יוצאים כיום לטייל במדבר כדי לשמוע את הקול הפנימי שלהם בשקט ובשלווה שאי-אפשר למצוא בערים הצפופות והרועשות.

פירוש זה מתיישב היטב עם מסע השוטה המתחיל בקוסם (האגו מבחין בעולם החיצוני ויכולתו להשפיע עליו), ממשיך דרך הקיסר והקיסרית (אביו ואמו של השוטה), הכוהן והכוהנת (הוריו הרוחניים של השוטה), האוהבים (השוטה עושה את הבחירה העצמאית הראשונה, ואולי אף מקים משפחה משלו), המרכבה (אגו בוגר המסוגל להתמודד עם העולם החיצוני), ומגיע לקלף הכוח המכריח אותו לפנות פנימה ולהתמודד עם עולמו הפנימי.

קבלה בקלף

ווייט, בספרו The Pictorial Key to the Tarot, מציין במפורש שהוא אינו רואה בקלף את האיש הזקן המחפש חוכמה ואמת ואף לא אדם המתבודד כדי לגלות אמת נסתרת, אלא אדם שהגיע להישג, לפסגה גבוהה, ומאיר ממנה כמגדלור כדי להראות להולכים בדרך הקשה אותה עבר את הפסגה אליה הם יכולים להגיע.

ווייט מתייחס למסע החניך, המתחיל בספירת מלכות וממשיך דרך נתיבי עץ החיים (דרך קלף העולם לספירת יסוד, דרך קלפי יום הדין והשמש לספירת הוד, ..., דרך הנזיר והכוח לספירת חסד, ...) בשאיפה להגיע לספירת כתר.

בטקס החניכה לדרגת Adeptus Exemptus החניכה במסדר (העלייה בעץ החיים) מתוארת כטיפוס במעלה הר החניכה וב Purgatory (מעין כף-הקלע באמונה הנוצרית, מקום בו נשמות המתים ה"בינוניים" – אלא שחטאיהם אינם כבדים עד כדי שליחתם לגיהינום אך אינם צדיקים מספיק כדי להגיע לגן עדן – ממרקים את נשמתם כדי לזכות להיכנס לגן עדן, ומתואר כהר).

ווייט מתאר את הקלף, אם כן, כנקודה הגבוהה ביותר אליה יכול להגיע החניך בחייו ובגופו הפיזי – ספירת חסד, כשרק לאחר המוות והפרידה מהגוף הפיזי יוכל לעלות לספירת בינה. העלייה מדרגה זאת לספירת בינה דרך קלף המרכבה מזכירה לי את עלייתו של אליהו ברכב אש וסוסים אל השמיים (יש הטוענים שהפך שם לסנדלפון, כפי שחנוך הפך למטטרון), כשהוא משאיר אחריו את אלישע חניכו שימשיך את דרכו.

מילות מפתח למשמעות הקלף

הישגים, זהירות, תבונה והתנהגות נבונה, הדרכה, התבודדות, חיפוש.ביבליוגרפיה ומקורות קריאה מומלצים:

חזרהלאינדקס דפי הפרשנויות