צדק

© כל הזכויות שמורות לאורי רז

ההסטוריה של קלף

קלף הצדק מאוייר כמעט ללא שינוי - אישה המחזיקה חרב בידה האחת ומאזניים בידה השנייה, כייצוג למידה הטובה צדק, קרי מתן התמורה הנכונה לכל אדם על-פי מעשיו, כשהמאזניים מייצגים את שקילת מעשיו של האדם והחרב את כוחה של הצדק. לעיתים מצויירת הדמות עם קרן השפע במקום חרב, כייצוג לשפע המושג בזכות הצדק. בעוד בעבר צויירה צדק ללא כיסוי עיניים כדי לייצג את יכולתה לראות דברים נכוחה, כיום היא מצויירת עם כיסוי עיניים כסמל לכך שהצדק אינו רואה את העומדים לפניו ושומע את העובדות בלבד, ולכן זהה לכל האנשים ללא הבדל דת, גזע, מין, ומעמד כלכלי.

במיתולוגיה היוונית היו שתי אלות שהופקדו על הצדק. הראשונה היא דיקי, התגלמות הצדק הטבעי, והשנייה היא תמיס.

אחד האלים הפחות ידועים הקשורים לקלף הצדק הוא האל Janus. הוא אוייר פוסל לרוב עם שני פרצופים, אחד המסתכל קדימה ואחד המסתכל אחורה, שכן ייחסו לו את היכולת לראות הן את העתיד והן את העבר. עם הזמן הוא הפך לאל ההתחלות, והחודש ינואר (January) הפותח את השנה הלועזית נקרא על שמו. לעיתים הוא אוייר עם ארבעה פנים, כנגד ארבעת העונות, וייצג את השנה כולה.

קבלה בקלף

נושא המספור של קלפי הצדק והכוח עולה שוב ושוב במסגרת דיונים בחבילה של Waite. הסדר של קלפי הארקנה הגדולה עבר שינויים רבים במהלך האבולוציה של הטארוט, עד שהסדר של חבילת Marseille הצרפתית הפך לסטנדרטי – הסדר המוכר מחבילתו של Waite עם כוח כקלף 11, צדק קלף 8, והשוטה חסר מספר.

בעת יצירת ההתאמה בין הא"ב העברי (על כל השיוכים האסטרולוגיים מספר יצירה) וקלפי הארקנה הגדולה בחבילת השחר המוזהב, ההתאמה נראתה הגיונית כאשר התאימו את האותיות לסדר הקלפים של Marseille בסדר רץ כאשר השוטה מותאם לאות אלף. רק צדק וכוח לא הסתדרו – צדק כקלף התשיעי בסדרה הותאם למזל אריה וכוח כקלף השנים-עשר בסדרה הותאם למזל מאזניים, כשקלף הצדק נושא מאזניים ועל קלף הכוח מופיע אריה. על-כן הוחלף הסדר בין שני הקלפים.

עם זאת, יש רבים המערערים על סדר זה. לדוגמא, לאות אלף ניתן בגימטרייה הערך 1, בעוד קלף השוטה ממוספר כאפס, כאילו 1 = אלף = 0.

האות א'

האות א' מורכבת גראפית מהאות ו' באלכסון האמצעי ושתי אותיות י' - אחת מופנית כלפי מעלה, והשנייה מופנית כלפי מטה. הן הדמות הגראפית והן הפרשנויות מזכירות את קלף המיזוג -

האות א

ספר יצירה מתייחס לשלש אמות אמ"ש כ"תולדות השמים אש, תולדות הארץ מים, תולדות אויר רוח. אש למעלה ומים למטה ורוח חק מכריע בנתיים", וכן "שלש אמות אמ"ש, יסודן כף זכות וכף חובה ולשון חק מכריע בנתיים". האות א' מייצגת את יסוד האויר ואת לשון החוק המכריעה בין אש למים, בין שמיים לארץ, ובין כף זכות לכף חובה.

קלף הצדק מביע רעיונות אילו. הצדק הינו הכרעה בין ניגודים, כשני הצדדים במשפט, זכות וחובה, וצדק שמיימי וצדק ארצי. החרב נקשרת לעיתים קרובות ליסוד האוויר.

מילות מפתח למשמעות הקלף

מתן התמורה הנכונה לכל אדם על-פי מעשיו, צדק על כל היבטיו כולל מערכת המשפט - במיוחד האזרחית. חוק קבוע ומגובש. איזון.

חבילת מרסיי
Marseilles Justice card
מינקיאטי איטלקי
Minchiate Fiorentine Justice card
מינקיאטי צרפתי
Minchiate Francesi Justice card
Tarot de Paris
Oswald Wirth Justice card
השחר המוזהב
Robert Wang
Wang's Golden Dawn Justice card
השחר המוזהב
Cicero
Cicero's Golden Dawn Justice card
חבילת ווייט-סמית'
Rider Waite Smith Justice card
Crowley Thoth
Aleister Crowley's Thoth Justice cardביבליוגרפיה ומקורות קריאה מומלצים:

חזרה לאינדקס דפי הפרשנויות