האיש התלוי

© כל הזכויות שמורות לאורי רז

ההסטוריה של קלף

פרשנות מקובלת לקלף היא הקרבה, אך לא של החיים עצמם.

באיטליה יש מסורת מימי הביניים לצייר אדם כשהוא תלוי מהקרסול כדרך לבייש אותו. מסורת זאת נמשכת עד ימינו, ודוגמא מוכרת היא הוצאתו להורג של מוסוליני עם תום שלטונו, ותלייתו הפוך (זהירות, תמונה קשה). פרשנות קרובה היא שהאיש התלוי הוא יהודה איש קריות, שהתאבד בתלייה, ולכן יש חבילות בהן האיש התלוי מחזיק כסף, או שכסף נופל מכיסיו.

האות מ'

האות מ' נקשרת ליסוד המים, על המשמעויות שלו - נוזל החיים המביא צמיחה ושפע, זרימה, הכלה, וכך הלאה. לאות מ' יש שתי צורות, פתוחה וסגורה, זאת מתפרשת כהפרדה בין פנים וחוץ, הכלה, הסתרה, וזאת כעירוב וגילוי.

קבלה בקלף

Eliphas Levi's The Great Symbol of Solomon

בשיטה של השחר המוזהב, קלף האיש התלוי הציג כמה אספקטים של יסוד המים. הראשון הוא טיהור, כמו טבילה ביהדות, ולידה מחדש, כמו עובר היוצא לאחר שהרחם הסגור כאות ם נפתח כמו האות מ'. השני הוא השתקפות - החניך הסתכל בקערית מים כדי לראות את השתקפותו במהופך, כסמל לכך שעולם החומר הוא השתקפות של עולמות עליונים, ובפרט בני האדם הם השתקפות של האל שבצלמו נבראו.

האיור משמאל של אליפז לוי, שנקרא הסמל הגדול של שלמה, מציג את הרעיון האחרון בצורה מפורשת - הדמות העליונה היא macroprosopus, או אריך אנפין - הבורא, והדמות התחתונה היא microprosopus, או זעיר אנפין - התגלותו של האל בעולם, והאיור מדגים כי האדם ועולם החומר הם השתקפותו של הבורא.

מילות מפתח למשמעות הקלף

חכמה, הבנה ואבחנה, עמידה בנסיונות, הקרבה, אינטואציה, נבואה.

Visconti-Sforza
Visconti Sforza Hanged Man card
חבילת מרסיי
Marseilles Hanged Man card
מינקיאטי איטלקי
Minchiate Fiorentine Hanged Man card
Oswald Wirth
Oswald Wirth Hanged Man card
השחר המוזהב
Whare Ra
Whare Ra Golden Dawn temple Hanged Man card
השחר המוזהב
Cicero
Cicero's Golden Dawn Hanged Man card
חבילת ווייט-סמית'
Rider Waite Smith Hanged Man card
Crowley Thoth
Aleister Crowley's Thoth Hanged Man cardביבליוגרפיה ומקורות קריאה מומלצים:

חזרה לאינדקס דפי הפרשנויות