קלף מיזוג או מתינות

© כל הזכויות שמורות לאורי רז

ההסטוריה של קלף

הקלף מחבילת ה Rider-Waite דומה לקלפים המסורתיים מחבילות כמו Marseilles, המציגים איקונה נוצרית לתכונה הטובה (Virtue) שעל שמה נקרא הקלף, ושהוזכרה עוד בכתביהם של הפילוסופים היוונים אריסטו ואפלטון.

הקלף מייצג את האיזון בין הצד הגבוה והרוחני של האדם ובין צידו הנמוך והגופני, בדרך ביניים מתונה. לגופו הפיזי של האדם יש צרכים, כגון אכילה, שינה, ובידור קליל. לרוח האדם יש צרכים, כגון לימוד והתפתחות. האיזון בין השניים קורא להכיר בצרכים של שני החלקים ולאזן ביניהם. כך האדם המאוזן לא יפריז באכילה, אך גם לא ימנע מהגוף את האוכל הדרוש לו לשם התפתחות רוחנית, ידע לחלק את זמנו בין לימוד רוחני המספק את הנפש ובידור קל הנותן לנפש מנוחה, וילך בשביל הזהב שיספק את כל צרכיו הגבוהים והנמוכים.

קבלה בקלף

במסדר השחר המוזהב הקלף הושם על הנתיב בעץ החיים המחבר את ספירת יסוד (הירח, התת-מודע, הנשי) לספירת כתר (השמש, המודע, הגברי) על העמוד המרכזי של עץ החיים. מיקום זה מייצג את המיזוג בין שני חלקי אישיות – המודע והלא מודע, האנימה והאנימוס, וכיוב'. בקלף מחבילת הריידר, השביל המוביל מהאגם המייצג את ספירת יסוד אל השמש המייצגת את ספירת תפארת מייצג את הנתיב הזה.

פרשנות זו משתקפת בקלפים רבים בהם הדמות בקלף מחזיקה דלי אחד כחול ודלי אחד אדום, או דלי אחד מוזהב (צבע השמש) ודלי אחד כסוף (צבע הירח). בחבילת המסדר היו שני קלפי מיזוג, האחד מסורתי והשני מבוסס על האיור של אליפז לוי המובא לעיל, הנקרא Hermetic Magic והלקוח מספרו The History of Magic, ושבו הוחלף הגריפין (חיה שחציה נשר וחציה אריה) של אליפז לוי בנשר.

באיור של אליפז לוי הדמות מחזיקה בידיה זוג הפכים נוסף – האש של הלפיד והמים שבדלי, ומדגישה את ההיבט האלכימי של הקלף, של מיזוג בין הפכים או הפקת כוח מהפכים משלימים (כמו זוג קטבים של מגנט, מהם ניתן להפיק חשמל ואור, כמו בפנס ודינמו המורכבים על זוג אופניים).

בעוד קראולי בחר לחבילתו קלף המדגיש עוד יותר את הצד האלכימי של הקלף, ניתן לראות בקלף של חבילת ה BOTA קלף המציג שילוב של שתי גרסאות הקלפים.

האות א'

האות א' מורכבת גראפית מהאות ו' באלכסון האמצעי ושתי אותיות י' - אחת מופנית כלפי מעלה, והשנייה מופנית כלפי מטה. הן הדמות הגראפית והן הפרשנויות מזכירות את קלף המיזוג -

האות א
  • האות ו' כגֵו עם זוג יודין-ידיים או יד ורגל, והאות א' כולה כדמות אדם.

  • היוד הימנית כחכמה, האות ו' ככתר, והיוד השמאלית כבינה, והאות א' כולה כשלושת הספירות העליונות.

  • האות א' כיסוד האויר הראשון שכולל את שאר היסודות, שיצאו ממנו. בספר יצירה האות א' מייצגת את יסוד האויר המכריע בין אש למים.

האישה בקלף המיזוג היא דרך אמצעית מתונה בין זוג ניגודים, או מיזוג שני הניגודים לכדי מרכז נתון. כך האות ו' (המייצגת את יסוד האויר מבין ארבע אותיות השם המפורש) שבאות א' היא האמצע או הגורם המכריע שבין שתי הידיים, לדוגמא בין מים לאש.

מילות מפתח למשמעות הקלף

צניעות והליכה בדרך הביניים, דרך הביניים בין תענוגות הגוף והרוח ובין התענות מיותרת.

Visconti-Sforza
Visconti Sforza Temperance card
מינקיאטי איטלקי
Minchiate Fiorentine Temperance card
Philippe Camoin
Marseilles Temperance card
אליפז לוי
Eliphas Levi Temperance card
איורים של מאת'רס
Mathers Temperance card I
איורים של מאת'רס
Mathers Levi Temperance card II
השחר המוזהב
Cicero
Cicero's Golden Dawn Temperance card
השחר המוזהב
Cicero
Cicero's Golden Dawn Temperance card
חבילת ווייט-סמית'
Rider Waite Smith Temperance card
Waite Trinick
Waite Trinnick Temperance card
Crowley Thoth
Aleister Crowley's Thoth Temperance card
Paul F. Case
B.O.T.A
Paul Foster Case's Builders of the Adytum Temperance cardביבליוגרפיה ומקורות קריאה מומלצים:

חזרה לאינדקס דפי הפרשנויות