קלף השטן

© כל הזכויות שמורות לאורי רז

ההסטוריה של קלף

Speculum humanae salvationis השטן מסמל מאז ומעולם את הרוע, בצורות כאלה ואחרות. תפיסת מעמדו של הרוע משתנה מדת לדת. יש תפיסות, לדוגמא הדואליסטית והגנוסטית, המחזיקות בקיומם של אל טוב ואל רע הנפרדים זה מזה. בדתות המונותיאיסטיות, כמו היהדות, אין מקום לכח רע הנפרד מאלהים - הוא מקור הרע כפי שהוא מקור הטוב.

מקורו של הטארוט בעולם המונותיאיסטי, בו השטן בהכרח נברא ע"י אלהים, וחלש ממנו. בהתאם, הוא נתפס כדמות המנסה להכשיל את בני האדם באמונתם, מסית ומדיח, מנהיג של כוחות רע קטנים וכופרים, ושליט הגהנום. לא מפתיע לראות את השטן בחבילת Heron נקרא אנטי-כרייסט - הדמות ההופכית למי שמאייר החבילה תפס כמשיח הגואל מחטא. לעיתים השטן מזוהה כמלאך שנפל לאחר שנכשל בחטא הגאווה, או כמוביל של עדת מלאכים שמרדו באלהים.

באופן היסטורי, יופי זוהה עם הטוב, וכיעור זוהה עם הרע. מכיוון שהאדם תואר כמי שנברא בדמות האל, הדמות האנושית נתפסה כטובה. בהתאם, השטן צוייר כמכוער, ובעל מאפיינים חייתיים - זנב, פרווה, כנפיים (כנפי עטלף מפחיד, בניגוד לכנפי ציפור המעוררות רצון לעוף כמותן המופיעות בציורים של מלאכים טובים), קרניים, פרסות, וכיוצא באילו. דוגמאות לכך הן פזוזו, מלך השדים במיתולוגיות הבבלית והאשורית, ואלת הלילה הבבלית לילית.

הקלף של חבילת מרסיי משקף מסורת דוגמאת זאת המובאת בתמונה משמאל מתו ספר בשם Speculum humanae salvationis, ספר תיאולוגיה נוצרי מאוייר. באיור רואים את השטן אוסף את נשמות החוטאים עם וו אחיזה וחבלים בדרך לגהנום.

קבלה בקלף

הקלף של השחר המוזהב הינו מסורתי בבסיסו, ודומה לאיורים קודמים מחבילות צרפתיות. היד הימנית מפנה את הלפיד כלפי מטה ויד שמאל מחזיקה קרן מים כלפי מעלה כדי להראות את הפן השלילי של האש - אש הגיהנום השורפת, המדוכאת על-ידי יסוד המים הקר והלח. המזבח הקובייתי מייצג את היקום החומרי, וזוג השדים כבולים אליו כסמל לכבילותם לחומר ולפחד מפני שינוי וחידוש.

קלף השטן וקלף המוות נמצאים זה מול זה על עץ החיים, ומייצגים כוחות הופכיים. קלף המוות מייצג מוות - סיום של חיים וסיום בכלל, הריסה, חורבן. קלף השטן מייצג יצירה - פריון האדמה, צמיחה פראית. כך אפשר לראות בקלף בחבילת ה Thoth של קראולי אשכים עם הומונקולוסים ('אנשים קטנים') כסמל לפריון ויצירה. בעוד הכוח המיוצג בקלף המוות שואף להחריב ולהשמיד עד תום, הכוח המיוצג בקלף השטן שואף ליצירה סוחפת וצמיחת פרא. קלף המיזוג מייצג את דרך הזהב המאזנת בין שני כוחות אילו.

האות ע'

המשמעות הבסיסית של האות ע' היא העין - איבר הראיה האנושי, ויש הרואים את העין בצורת האות. לשטן בחבילות צרפתיות ובלגיות יש לעיתים קרובות עיניים רבות נוספות במקומות שונים. האות עין מייצגת שני זוגות ניגודים.

ניגוד אחד הוא בין ההשגחה העליונה, העין האלוהית, המביטה על בני האדם ושופטת את מעשיהם, וכנגדה העין הרעה - המקנאת והחומדת.

ניגוד אחר נתפס בשתי ידיה של האות ע' (כמו גם בידיה של האות צ') בכתב הדפוס העברי המודרני. פרשנים כמו הרמ"ק קשרו ביד הימנית קדושה וביד השמאלית טומאה. הקישור בין צד ימין לקדושת האל וחסדו, ובין צד שמאל לטומאה ומידת הדין נפוצים בתורת הקבלה.

מילות מפתח למשמעות הקלף

כבילות וקבעון, פחדים, והשלכה מצד אחד, גדילה וצמיחה, גולמיות, ופוטנציאל מצד שני.


חבילת מרסיי
Viéville
קלף השטן מחבילת מרסיי של Jacques Viéville
חבילת מרסיי
Heron
קלף השטן מחבילת מרסיי של Heron
חבילת מרסיי
Gassman
קלף השטן מחבילת מרסיי של Gassman
מינקיאטי איטלקי

קלף השטן מחבילת מינקיאטי פיורנטינית
Angolo Hebreo
Angolo Hebreo Devil card
אליפז לוי
איור לקלף השטן של אליפז לוי
חבילת ווייט-סמית'
קלף השטן מחבילת ווייט-סמית'
Crowley Thoth
קלף השטן מחבילת ת'ות' של קראוליביבליוגרפיה ומקורות קריאה מומלצים:

חזרה לאינדקס דפי הפרשנויות