קלף המגדל הנופל

© כל הזכויות שמורות לאורי רז

בחבילת השחר המוזהב הקלף נצבע בגוונים הדומים לאילו של קלף הקיסר ולאילו של קלף האש בחבילה הבלגית, המדגישים את אופיו הגברי-לוחמני של מארס שליט מזל טלה – פעילות מתפרצת, תוקפנות, מוחצנות, מוטיבציה, דומיננטיות.

המגדל מייצג ניסיון של האדם להתעלות מעל לטבע – לבנות דבר מה גבוה הבולט למרחקים ומודיע על נוכחות של תרבות אנושית, הנפרדת מהטבע. ככזה, המגדל מייצג דחף גברי (המגדל הוא גם סמל פאלי) להתעלות מעל לטבע ומעל למגדליהם של אחרים, בניגוד לדחפים המיוצגים על-ידי הקיסרית (הקלף של כוכב ונוס) להשתלב בטבע.

אך מארס, אל המלחמה, מייצג גם תחרותיות, ובעיקר את הפן השלילי – מציאת פתרונות כוחניים, לוחמניים, פלגניים על פני פתרונות של שיתוף פעולה עם הזולת ועם הטבע. לכן המוטיב החוזר בקלפי המגדל הוא של אש מתפרצת, מכת ברק המשחררת הרבה אנרגיה בפרק זמן קצר, וההורסת את מה שהיא פוגעת בו ברגע.

הקלף בחבילת הריידר מדגים כיצד פרוייקט שמתחיל בהתלהבות של מזל טלה נהרס בשל חוסר סובלנות. חוסר סובלנות זאת יכולה לנבוע מאופיו של הבונה עצמו, שאין לו סובלנות להתמיד עד לסיום הפרוייקט, או מתוך תחרותיות ואגו (השמש בקלף הבלגי) מצד אחרים, כגון הרס מגדלי התאומים – סמל התרבות המערבית – על-ידי ארגונו של בן-לאדן, או הרס מגדל בבל על-ידי האל הקנאי ויחיד שאין מקום לשווים לו לצידו.

יש הקושרים את המגדל למגדל בבל, מבראשית יא':

א וַיְהִי כָל-הָאָרֶץ, שָׂפָה אֶחָת, וּדְבָרִים, אֲחָדִים. ב וַיְהִי, בְּנָסְעָם מִקֶּדֶם; וַיִּמְצְאוּ בִקְעָה בְּאֶרֶץ שִׁנְעָר, וַיֵּשְׁבוּ שָׁם. ג וַיֹּאמְרוּ אִישׁ אֶל-רֵעֵהוּ, הָבָה נִלְבְּנָה לְבֵנִים, וְנִשְׂרְפָה, לִשְׂרֵפָה; וַתְּהִי לָהֶם הַלְּבֵנָה, לְאָבֶן, וְהַחֵמָר, הָיָה לָהֶם לַחֹמֶר. ד וַיֹּאמְרוּ הָבָה נִבְנֶה-לָּנוּ עִיר, וּמִגְדָּל וְרֹאשׁוֹ בַשָּׁמַיִם, וְנַעֲשֶׂה-לָּנוּ, שֵׁם: פֶּן-נָפוּץ, עַל-פְּנֵי כָל-הָאָרֶץ. ה וַיֵּרֶד יְהוָה, לִרְאֹת אֶת-הָעִיר וְאֶת-הַמִּגְדָּל, אֲשֶׁר בָּנוּ, בְּנֵי הָאָדָם. ו וַיֹּאמֶר יְהוָה, הֵן עַם אֶחָד וְשָׂפָה אַחַת לְכֻלָּם, וְזֶה, הַחִלָּם לַעֲשׂוֹת; וְעַתָּה לֹא-יִבָּצֵר מֵהֶם, כֹּל אֲשֶׁר יָזְמוּ לַעֲשׂוֹת. ז הָבָה, נֵרְדָה, וְנָבְלָה שָׁם, שְׂפָתָם--אֲשֶׁר לֹא יִשְׁמְעוּ, אִישׁ שְׂפַת רֵעֵהוּ. ח וַיָּפֶץ יְהוָה אֹתָם מִשָּׁם, עַל-פְּנֵי כָל-הָאָרֶץ; וַיַּחְדְּלוּ, לִבְנֹת הָעִיר. ט עַל-כֵּן קָרָא שְׁמָהּ, בָּבֶל, כִּי-שָׁם בָּלַל יְהוָה, שְׂפַת כָּל-הָאָרֶץ; וּמִשָּׁם הֱפִיצָם יְהוָה, עַל-פְּנֵי כָּל-הָאָרֶץ.

לדעתי, אין לקישור הזה רגליים, שכן התיאור התנ"כי כלל אינו תואם למאוייר בקלף - בקלפים שבהם יש מגדל, הוא לרוב גמור ונהרס על-ידי ברק משמיים, בעוד שבסיפור התנ"כי אין שום אזכור להרס המגדל משמיים והמגדל ננטש לפני שבנייתו מסתיימת.

עם זאת במסכת סנהדרין בתלמוד מובא תיאור דומה יותר לאיור המובא בקלף: "מאי עבוד אמרי דבי רבי שילא נבנה מגדל ונעלה לרקיע ונכה אותו בקרדומות כדי שיזובו מימיו מחכו עלה במערבא א"כ ליבנו אחד בטורא <אלא> א"ר ירמיה בר אלעזר נחלקו לג' כיתות אחת אומרת נעלה ונשב שם ואחת אומרת נעלה ונעבוד עבודה זרה ואחת אומרת נעלה ונעשה מלחמה זו שאומרת נעלה ונשב שם הפיצם ה' וזו שאומרת נעלה ונעשה מלחמה נעשו קופים ורוחות ושידים ולילין וזו שאומרת נעלה ונעבוד עבודה זרה (בראשית יא) כי שם בלל ה' שפת כל הארץ תניא רבי נתן אומר כולם לשם עבודה זרה נתכוונו כתיב הכא (בראשית יא) נעשה לנו שם וכתיב התם (שמות כג) ושם אלהים אחרים לא תזכירו מה להלן עבודה זרה אף כאן עבודה זרה אמר רבי יוחנן מגדל שליש נשרף שליש נבלע שליש קיים"

האיור הדומה ביותר אינו הקלאסי, אלא דווקא זה מחבילת השחר המוזהב של Cicero, בו המגדל נשרף מצידו העליון ונבלע מצידו התחתון.

ההסטוריה של קלף

בחבילות מוקדמות הקלף מראה לעיתים בנין בוער, והקלף נקרא בית השטן או אש, ולעיתים ברק מכה באדם או בעץ, והקלף נקרא ברק או רעם. אפשר והמבנה הוא כניסה לגהנום. ב Tarot de Paris הקלף נקרא ברק, ומראה סצינה מהגהנום. בחבילות צרפתיות מאוחרות יותר הקלף נקרא בית האלהים, יש המשערים בעקבות שגיאת כתיב.

קבלה בקלף

האות פ'

האות פ' נקשרת עם הפה, איבר הדיבור, ואחת הפרשנויות לצורת האות היא חלל הפה עם לשון בתוכו. אפשר לקשר משמעות זאת לסיפור התנ"כי על מגדל בבל, ובלבול שפות הדיבור.

מילות מפתח למשמעות הקלף

חורבן, הרס פתאומי, עצב ואומללות, ירידה לצורך עלייה, שחרור.

טארוט מרסיי
Jacques Viéville
Vieville Marseilles Tower card
טארוט מרסיי
Jean Dodal
Jean Dodal Marseilles Tower card
מינקיאטי איטלקי
Minchiate Fiorentine Tower card
Cipher Manuscript
Golden Dawn Cipher Manuscript Tower Card
השחר המוזהב
Whare Ra
Golden Dawn Whare Ra Tower card
השחר המוזהב
Cicero
Cicero's Golden Dawn Tower card
חבילת ווייט-סמית'
Rider Waite Smith Tower card
Crowley Thoth
Aleister Crowley's Thoth Tower cardביבליוגרפיה ומקורות קריאה מומלצים:

חזרה לאינדקס דפי הפרשנויות