קלף הירח

© כל הזכויות שמורות לאורי רז

ההסטוריה של קלף

בחבילות מוקדמות, כמו חבילת Vieville וחבילת המינקיאטי, קלף הירח הינו אסטרונומי באופיו – מוצג אסטרונום הצופה בירח, וסופר על פיו את החודשים. הקלף מייצג את הירח על כל הבטיו. אילו כוללים מחזוריות (יום ולילה, החודשים ולוח השנה, המחזור החודשי, הריתמוס הטבעי של החיים) ואת הצד המשלים של השמש (אישה המשלימה את הגבר, יין ויאנג, מודע ותת-מודע, חורף וקיץ). לוח השנה היהודי משלב בין השנה הירחית והשנה השמשית - החודש מתחיל עם מולד הירח, ורבים מן החגים מתוזמנים לאמצע החודש, בו הירח מלא, אך כדי שחגים כמו שלושת הרגלים (חגים חקלאיים שמועדם מושפע מהעונות, ולכן מהשמש) לא יוסטו מעונותיהם הנכונות, כפי שקורה לצום הראמדאן בלוח השנה המוסלמי הירחי, מעברים את השנה מדי פעם על-ידי הוספת חודש אדר ב'.

בחבילת Mitelli הירח מיוצג ע"י האלה היוונית דיאנה, אלת הירח, הציד, והטבע, ולכן מלווה ע"י כלב ציד.

האות ק'

בספר יצירה נכתב: "המליך אות ק' בשחוק וקשר לו כתר וצרפן זה בזה וצר בהם דגים בעולם ואדר בשנה וטחול בנפש זכר ונקבה". הגר"א מפרש את הקשר בין שחוק לחודש אדר בציטוט מספר אסתר, פרק ט', פסוק יג': "יז בְּיוֹם-שְׁלוֹשָׁה עָשָׂר, לְחֹדֶשׁ אֲדָר; וְנוֹחַ, בְּאַרְבָּעָה עָשָׂר בּוֹ, וְעָשֹׂה אֹתוֹ, יוֹם מִשְׁתֶּה וְשִׂמְחָה." - האות ק' קשורה לחודש אדר - החודש של חג פורים, חג של שמחה על הצלת העם היהודי מידי צורר ושמוקדש כולו לשמחה חופשית וללא גבולות (לדוגמא המנהגים להתחפש כיד הדמיון ולהשתכר), וידועה אמרת חז"י כי משנכנס אדר מרבין בשמחה.

נוסחים אחרים של ספר יצירה קושרים את האות ק' לטבור - החיבור לאם שניתק עם הלידה, שהוא גם פצע שאינו נרפא. האות ק' מתבטאת בקלף הירח מחבילת הריידר במוטיבים של לידה - כפי שהסרטן יוצא מהאגם ועובר דרך השער, כך התינוק יוצא מהסביבה המימית והמגינה של רחם אימו (הירח הוא סמל לנשיות בכלל ולאם בפרט) אל אור השמש שבחוץ - ומופיע בקלף השמש כילד חופשי, כשטבורו חשוף ומזכיר לעולם מאין בא. במדרש אותיות נכתב על האות ק': "שהוא מרים קרן לצדיקים ומגדע קרן הרשעים שנאמר (תהלים עה יא) וכל קרני רשעים אגדע תרוממנה קרנות צדיק". שמחת הילד בקלף העולם היא שמחת השחרור של הצדיקים על העברת רוע הגזירה והשחרור. הרשעים, לעומת זאת, נשארים בלילה האפל ונטול הירח של קלף הכוכב וקלפי השטן והמגדל.

הקלף בחבילת הריידר

השביל מוביל בין המגדלים אל הלא-נודע, והכלב והזאב מייצגים את הפחד הטבעי מעזיבת הסביבה המוכרת והנוחה בדרך אל יעד לא ידוע, במיוחד לאורו הקלוש של הירח. בעוד השמש מייצגת את המודע והמוכר, הירח מייצג את התת-מודע החשוך – הפחד נובע גם מן הצורך להתמודד עם הדחפים החייתיים המנסים למצוא ביטוי בחיי היום-יום, אך נדחקים אל הצל בנסיון לחמוק מהתמודדות איתם.

הקלף בחבילת ה Thoth

בקלף מוצגות שתי דמויות בעלות גוף אדם וראש של כלב – האל המצרי אנוביס, אל של מוות ותחייה. חיפושית הזבל הדוחפת את השמש משתלבת כאן היטב. המצרים ייחסו לחיפושית הזבל שליטה במוות – בגלל מנהגה לקבור את כדור הזבל מתחת לאדמה, בעולם המתים, כדי שצאצאיה ייבקעו מהם וייחזרו אל פני האדמה, עולם החיים. כך הם גם האמינו שחיפושית הזבל דוחפת את השמש לאורך השמיים מהזריחה עד לשקיעה, אל מתחת לאדמה אל עולם המתים וחזרה אל פני האדמה למחרת. קראולי ראה בקלף שער של תחייה מחדש - מזל דגים, המסיים את גלגל המזלות ומגיע בסוף החורף, סימל את השער דרכו עוברת השמש רגע לפני תחייתה מחדש - שכאילו מתה במהלך החורף \ לילה וכמה לתחייה מחדש כשהיא מביאה איתה את האביב \ הבוקר.

מילות מפתח למשמעות הקלף

התת-מודע, דמיון, הפנמה, תהליכים פנימיים, עיכול של חוויות, 'פחד לילה'.

Visconti-Sforza
Visconti Sforza Moon card
מינקיאטי איטלקי
Minchiate Etruria Moon card
טארוט מרסיי
Jacques Vieville
Vieville Moon card
טארוט מרסיי
Jean Dodal
Marseilles Moon card
Mitelli Tarocchini
Mitelli Tarocchini Moon card
השחר המוזהב
Cicero
Cicero's Golden Dawn Moon card
חבילת ווייט-סמית'
Rider Waite Smith Moon card
Crowley Thoth
Aleister Crowley's Thoth Moon cardביבליוגרפיה ומקורות קריאה מומלצים:

חזרה לאינדקס דפי הפרשנויות