ארבעת האסים בחבילת הטארוט

© 2004 כל הזכויות שמורות לאורי רז.

ארבעת האסים, מספרי האחת, הם הקלפים הפותחים של ארבעת הסדרות המשניות. ככאלה כל אחד מהאסים משלב בין המשמעות של המספר אחד כהתחלה ופתיחה ובין המשמעות הכללית של הסדרה והיסוד השייך לה.

המספר אחד מביא איתו מספר משמעויות - אחדות, אינדבידואציה, סינתזה, ראשוניות, מקוריות, והתחלה. המספר אחד נקשר גם ל'אני' המהווה עבור עצמו את מרכז העולם (הספרה הרומית לאחד היא 'I' - בדיוק כמו המילה האנגלית לאני), ולספירת כתר היא ההתגלות הראשונה של האל וראשית הבריאה.

מקובל לקשר את ארבעת הסדרות לארבעת היסודות מהפילוסופיה היוונית - אש, מים, אויר, ואדמה. ישנן כמה התאמות שונות שנערכו כל אחת לפי הגיון משלה, אך המקובלת ביותר כיום היא זאת של השחר המוזהב -

יסוד סדרה תכונות היסוד
אש מטות אנרגיה, חיוניות, מוחצנות, שמחת חיים, יצירתיות, אימפולסיביות.
מים גביעים רגש, מופנמות, גאות ושפל.
אויר חרבות חשיבה אנליטית מופשטת, אינטליגנציה, קלילות.
אדמה מטבעות חומריות, יציבות, תכליתיות, אחריות, פרקטיות, חיבור למציאות.

אס המטות
חבילת מרסיי, Conver 1760
אס הגביעים
חבילת מרסיי, Conver 1760
אס החרבות
חבילת מרסיי, Conver 1760
אס המטבעות
חבילת מרסיי, Conver 1760
Ace of Wands, Conver 1760 tarot of Marseille Ace of Cups, Conver 1760 tarot of Marseille Ace of Swords, Conver 1760 tarot of Marseille Ace of Coins, Conver 1760 tarot of Marseille

אס המטות
חבילת Besançon
אס הגביעים
חבילת Besançon
אס החרבות
חבילת Besançon
אס המטבעות
חבילת Besançon
Ace of Wands, tarot Besançon Ace of Cups, tarot Besançon Ace of Swords, tarot Besançon Ace of Coins, tarot Besançon

ארבעת האסים מחבילות Marseille ו-Besançon מצויירים לפי התבנית הפופולרית - סמלי הסדרות גדולים ומעוטרים יותר מבשאר הקלפים בארקנה הקטנה, המטה אחוז ביד ימין היוצאת מענן בצד ימין והחרב אחוזה ביד היוצאת מענן בצד שמאל, לראש החרב כתר, והגביע מכוסה וסגור.


אס המטות
חבילת Tarot de Paris
אס הגביעים
חבילת Tarot de Paris
אס החרבות
חבילת Tarot de Paris
אס המטבעות
חבילת Tarot de Paris
Ace of Wands, Tarot de Paris Ace of Cups, Tarot de Paris Ace of Cups, Tarot de Paris Ace of Cups, Tarot de Paris

ארבעת האסים בחבילת Tarot de Paris נושאים איורים מיוחדים - הסמלים מצויירים על דגלים הנשאים ע"י חיות כאריה וחד קרן.


אס המטות
חבילת מינקיאטי
אס הגביעים
חבילת מינקיאטי
אס החרבות
חבילת מינקיאטי
אס המטבעות
חבילת מינקיאטי
Ace of Wands, Minchiate Fiorentine Ace of Cups, Minchiate Fiorentine Ace of Swords, Minchiate Fiorentine Ace of Coins, Minchiate Fiorentine

בחבילת המינקיאטי כל ארבעת האסים מעוטרים בכתרים, אחד מהסימנים המזהים של החבילה.


אס המטות
מפתח שלמה, אליפז לוי
אס הגביעים
מפתח שלמה, אליפז לוי
אס החרבות
אליפז לוי
אס החרבות
מפתח שלמה, אליפז לוי
Ace of Wands, from Eliphas Levi's Clavicules de Salomon
[העקרון הראשון]
Ace of Cups, from Eliphas Levi's Clavicules de Salomon
[האהבה]
The Magical Sword, from Eliphas Levi's The Magical Ritual of the Sanctum Regnum. Ace of Swords, from Eliphas Levi's Clavicules de Salomon
[כח מפרה]

The Magician, from Eliphas Levi's Clavicules de Salomon

במהלך המאה ה-18 החלו מיסטיקנים כ Court de Gebelin ו Etteilla לשלב את הטארוט במסגרת המיסטיקה והמאגיה המערבית בדרכים שונות. אליפז לוי, מיסטיקן בולט מהמאה ה-19, הקפיץ את השילוב מדרגה - הוא כתב את ספריו על בסיס התאמה בין נושאי הפרקים לקלפי הארקנה הגדולה וערך התאמות שונות שהיוו את הבסיס להתאמות של השחר המוזהב שהפכו לסטנדרט המקובל כיום.

התאמה אחת שערך אליפז לוי היא בין סמלי ארבעת הסדרות לכלי העבודה של המכשף, דוגמאת זיהוי המטה של סדרת המטות עם מטה הקוסמים שהמכשף מחזיק בידו, ושינוי קל של הפריטים המסורתיים בקלף הקוסם לארבעת הכלים המאגיים הללו כמודגם באיור משמאל.

כך השתמש אליפז לוי באיור של אס החרבות כבסיס לאילוסטרציה של החרב המאגית באחד מספריו המופיע כאיור השני משמאל לעיל. האיורים לאס המטות, אס החרבות, והגביע מופיעים בגרסה של אליפז לוי לספר 'מפתח שלמה' כחותמות המוטבעים על מטבעות-קמיע-קלפי טארוט המושכים מכוחותיהם של ע"ב שמות.


אס המטות
חבילת השחר המוזהב Cicero
אס הגביעים
חבילת השחר המוזהב Cicero
אס החרבות
חבילת השחר המוזהב Cicero
אס המטבעות
חבילת השחר המוזהב Cicero
Ace of Wands, Cicero Golden Dawn Magical Tarot Ace of Cups, Cicero Golden Dawn Magical Tarot Ace of Swords, Cicero Golden Dawn Magical Tarot Ace of Pentacles, Cicero Golden Dawn Magical Tarot
הכלים המאגיים

השחר המוזהב בנו על החבילות והמסורות הקודמות. בכל ארבעת הקלפים יש יד מלאך היוצאת מענן, האסים מותאמים לספירת כתר בעץ החיים הקבלי, סמלי ארבעת הסדרות צוירו בדומה לכלים המאגיים האמיתיים (המטה שונה מזה שבאס המטות, אבל זהה לזה שבקלפי השתיים עד עשר), והקלפים נצבעו בצבעי היסודות להם הותאמו.

השחר המוזהב ערכו התאמה בין קלפי השתיים עד עשר בארבעת הסדרות המשניות לע"ב שמות, לשלושים ושישה הדקאנים שבאמונה המצרית נשלטו על-ידי שלושים ושישה שדים, ולספירות של עץ החיים. ההתאמות הללו נעשו על-סמך רעיונות של אליפז לוי ותלמידיו, ושלבו את הטארוט במאגיה של המסדר.


אס המטות
חבילת ווייט-סמית'
אס הגביעים
חבילת ווייט-סמית'
אס החרבות
חבילת ווייט-סמית'
אס המטבעות
חבילת ווייט-סמית'
Ace of Wands, Rider-Waite-Smith Ace of Cups, Rider-Waite-Smith Ace of Swords, Rider-Waite-Smith Ace of Coins, Rider-Waite-Smith

אס המטות
חבילת Thoth
אס הגביעים
חבילת Thoth
אס החרבות
חבילת Thoth
אס המטבעות
חבילת Thoth
Ace of Wands, Thoth tarot Ace of Cups, Thoth tarot Ace of Swords, Thoth tarot Ace of Coins, Thoth tarot

אס המטות מראה עץ חיים בוער - עשר להבות שצורתן כצורת האות י' מסודרות כמו הספירות על עץ החיים ומחוברות בנתיבים בנתיבים כבעץ החיים, כפי שאס המטות בחבילת השחר המוזהב מייצג את עץ החיים.

קראולי מתאר בספרו את אס הגביעים מחבילת ה Thoth בצורה שאינה תואמת את האיור בפועל, ונראה שהתיאור מתייחס לטיוטה של הקלף שבסופו של דבר נדחתה - שני פרחי לוטוס היוצאים מהים האפל של ספירת בינה, האם הגדולה, וממלאים את הגביע בנוזל החיים, המיוצג בהתאם למטרת הסמלים על-ידי מים, דם, או יין. היונה של רוח הקודש יורדת אל הגביע, ומקדשת את יסוד המים. בבסיס הגביע ירח, המסמל את תכונתו של הקלף להרות וללדת את הצורה השנייה של טבעו.

קראולי מתאר את אס החרבות כאנרגיה ההיולית, הקדומה, של יסוד האויר. מכיוון שהאויר הוא תוצאה של זיווג בין יסודות האויר והמים, קראולי מתאר אותו כפחות טהור מאס המטות, כמשני לו, ונחות ממנו.

המטבע מוקף בכנפיים, הדומות לעיטורים מחבילת ה Besançon, ומעגלים אחד בתוך השני. בעוד ברוב השיטות נתפס יסוד האדמה כפאסיבי וקבוע, קראולי ראה בו דינאמיות, חיים, והתחדשות. הכנפיים מסמלות את התנועה בקלף - המטבע, יסוד האדמה, יכול לעוף בקלילות כציפור, להיות דינאמי כיסוד האוויר. המעגלים באים להראות את האנלוגיה בין האטום - החלק הקטן ביותר של החומר - למערכת השמש. כפי שכוכבי הלכת מקיפים את השמש ונמצאים בתנועה מתמדת, כך גם האלקטרונים באטום מקיפים את גרעינו ונמצאים בתנועה מתמדת, סמל לכך שהחומר הוא דינאמי בבסיסו. מבנה קלפי החצר של השחר המוזהב משקף זאת גם כן - הנסיכה, יסוד האדמה, הופכת למלכה, יסוד המים, ה'מעוררת' את המלך, יסוד האש, במעגל פוריות.משמעויות קלפי האסים
אס המטות אס הגביעים אס החרבות אס המטבעות
השחר המוזהב. הוא מסמל כוח, עוצמה, מהירות, חיות, ואנרגיה. הוא שולט, בהתאם לטבעו, בעבודות ושאלות שונות.
הוא מסמל כוח טבעי, בניגוד לכוח נקרא.
הוא מסמל פוריות, יצרנות, יופי, הנאה ואושר. הוא מסמל כוח נקרא, בניגוד לכוח טבעי. כשהיא מורמת כלפי מעלה, החרב קוראת לכוח הכתר האלוהי של האור הרוחני, אך הפוכה היא קוראת לכוחות שדים והופכת לסמל רשע מפחיד. הקלף מייצג גם כוח מהיר, ועוצמה הנובעת מקשיים. הקלף מייצג אישור לצדק התומך בסמכות אלוהית, ועשוי להפוך לחרב של זעם, ענישה ופגיעה. הקלף מייצג חומריות בכל מובניה, לטוב ולרע, ולכן, במובן מסוים, אשליה. הוא מייצג רווח חומרי, עבודה, כוח ועושר.
ארתור אדוארד ווייט, חבילת הריידר. כוח טבעי, עוצמה, מהירות, מאמץ, אנרגיה. ישר: נאמנות, הנאה, שביעות רצון, משכן, הזנה (לגוף או לנפש), שפע, פריון.
הפוך: חוסר כנות, שינוי, חוסר יציבות, ומהפיכה.
משמעות הקלף נצחון, הגזמה והפרזה, כיבוש, ונצחון הכוח. הקלף מייצג כוח רב, הן באהבה והן בשנאה. משמעות הקלף הפוך זהה למשמעות הקלף ישר, אך עם תוצאות הרות אסון; ויש האומרים הריון, לידה, הרחבה, התרבות. משמעות הקלף היא שביעות רצון מליאה, אושר, אקסטזה, מהירות מחשבה, וזהב. משמעות הקלף הפוך היא הצד הרע של העושר, טפשות, והון רב. בכל מקרה הקלף מראה על שפע חומרי המספק את צרכיו של בעליו בנוחיות, כאשר השפע טוב לבעליו כאשר הקלף ישר ולרעתו כאשר הקלף הפוך.
אליסטר קראולי, חבילת הת'ות'. מהות יסוד האש, האנרגיה האלוהית הקדומה מתבטאת בחומר בצורה שטרם התגבשה כרצון. הקלף מייצג את יסוד המים בצורתו הסודית והמקורית ביותר. הקלף הוא המשלים הנשי של אס המטות, ונגזר מה Yoni והמריח כפי שאס המטות נגזר מה Lingam והשמש. הקלף מייצג את צורתו היסודית של הגביע הקדוש. אנרגיה ההיולית, הקדומה, של יסוד האויר. ביסוד האש יש תשוקה להתאחד עם יסוד המים, תשוקה שאין ביסוד האויר כלפי יסוד האדמה - יסוד האוויר פאסיבי. יסוד האויר הופך לפעיל ורב עוצמה רק בהנעתם של יסודות המים והאויר. כניסתם לפעולה של כוחות האדמה.רשימת מקורות וקריאה נוספת מומלצת

חזרה לאינדקס דפי הפרשנויות