מבוא לקלפים הממוספרים בחבילת הטארוט

© 2004 כל הזכויות שמורות לאורי רז

בחבילות מסורתיות, דוגמאת חבילות מרסיי הצרפתיות או המינקיאטי האיטלקיות, הקלפים הממוספרים נושאים את המספר המתאים של סמל הסדרה (ארבע חרבות בקלף ארבע החרבות, שישה גביעים בקלף שישה הגביעים, וכך הלאה). לעיתים מעט עיטורים או איורים על הקלף, דוגמאת הפרח והעלים בקלף ארבע החרבות מחבילת מרסיי וחד-הקרן והקוף המביט במראה בחבילת המינקיאטי.

קלף ארבע חרבות מחבילות שונות
מינקיאטי
פלורנטינית
חבילת מרסיי
Grimaud
השחר המוזהב
Cicero
חבילת Thoth
חבילת ווייט-סמית'
ארבע חרבות, מינקיאטי איטלקית ארבע חרבות, חבילת מרסיי ארבע חרבות, חבילת השחר המוזהב ארבע חרבות, חבילת ת'ות' ארבע חרבות, חבילת ריידר וייט סמית'

מצב זה מחייב את הקוראים בחבילות כאילו לזכור בעל-פה משמעויות, לרוב עממיות-מסורתיות, לקלפים אילו, המלווה בהסתמכות, היכן שאפשר, על האיורים המלווים. בקלף ארבע החרבות של חבילת המינקיאטי יכול הקורא בקלפים להסתמך על הניגוד בין דמות הקוף הגאוותן המסתכל על עצמו במראה ובין החד-קרן, המסמל אידיאלים דתיים כבתולין וטוהרה.

לחילופין יכול הקורא לתת לקלפים משמעויות על סמך שיטה כלשהיא, לדוגמא לשלב בין המספר של הקלף והסמל המופיע עליו. כך קלף שני הגביעים יפורש כשילוב בין המשמעות של המספר שתיים (נשיות, חכמה, שיתוף פעולה, איזון, פסיביות, דואליות, הפרדה) ובין המשמעות של הגביע כיסוד המים ורגש, ולקבל משמעות לקלף כקשר רגשי זוגי

במסדר השחר המוזהב לקחו שיטה זאת ופיתחו אותה. בסדרת החרבות הפרח וסידור החרבות נותנים כיוון כללי למשמעות - פרח שלם וחרבות מוצלבות מעידים על שיתוף פעולה, בעוד פרח קרוע וחרבות מפוזרות מעידים על קרב. בסדרת הגביעים המים משמשים תפקיד דומה - גביעים ריקים ממים מעידים על מחסור רגשי, ומים זורמים על זרימה רגשית. צבעי הקלפים עוזרים אף הם - הכחול בקלף שתי החרבות מאזן את הצהוב, ועוזר לפרש את הקלף כהפסקת אש זמנית. בין קלפי חרבות רבים, הצבועים בצהוב, ייקפוץ הכחול כסמן לנווה מדבר רגשי בתוך המדבר הצהוב של האינטלקט. הוספת מילת או ביטוי מפתח בתחתית הקלף מסייעת אף היא לקורא.

הדפים על הקלפים הממוספרים באתרי מלווים בקלפי ארקנה קטנה של השחר המוזהב שצוירו על-ידי אלית אבני.

קראולי לקח את השיטה של השחר המוזהב כבסיס, ולקח אותה הלאה. כך בקלף שלושת הגביעים, המסמל שפע, חושניות, ואהבה, קראולי הכניס לקלף לא רק זרימת מים הממלאת את הגבעים עד תום, אלא גם רימונים - סמל לשפע, שצבעם האדום מסמל חושניות.

יוצר חבילת הריידר, Waite, בחר ללכת בדרך אחרת. הקלפים הממוספרים מצויירים כסצינות עם דמויות ונוף המספרות את משמעות הקלף. כך בקלף שני גביעים מופיעים גבר ואישה משיקים זוג גביעים בסצינה שמתחברת למשמעויות של זוגיות ואהבה, ובקלף שלושת הגביעים מופיעות שלוש נשים רוקדות בין צמחים נושאי פרי בסצינה שמתחברת למשמעויות של שפע, שמחה, והנאה.

כל חבילה מתאימה לטמפרמנטים שונים של קוראים בקלפים - יש שמוצאים עומק רב באיורים של חבילת הריידר, לדוגמא קשר בין הסצינה מקלף ששת החרבות ובין המיתוס היווני על כארון המשיט את רוחות המתים מצידו האחד של נהר הסטיקס לצידו השני, ויש שאינם מתחברים לאומנות של חבילת הריידר ומוצאים עושר רב באומנות האבסטרקית של חבילות דוגמאת חבילת ה Thoth של קראולי.רשימת מקורות

חזרה לאינדקס דפי הפרשנויות