חבילת הטארוט של אחוות השחר המוזהב

אחוות השחר המוזהב הוקמה בשנת 1888, כשבבסיסה כתב יד סודי - ה Cipher Manuscript. בכתב היד תואר הבסיס של שיטת השחר המוזהב, קרי שיטת חניכה של טיפוס במעלה עץ החיים הקבלי עם השאלות רבות מטקסי החניכה של הבונים החופשיים וצלב השושנה.

כתב היד הביא את ההתאמה בין קלפי הארקנה הגדולה, אותיות הא"ב העברי, ועץ החיים, המובאת בטבלה בעמוד 32. ניתן לראת כי מחבר כתב היד, ככל הנראה Kenneth MacKenzie באמצע המאה ה 19, קיבל בתור נקודת מוצא את סדר קלפי הארקנה הגדולה של חבילת Marseille, שהיה פופולרי בקרב המיסטיקנים (בשל סיבות היסטוריות - השילוב בין מיסטיקה לטארוט החל בצרפת במאה ה 18, והם שילבו את החבילה הצרפתית שהייתה מוכרת להם), לדוגמא Eliphas Levi. מחבר כתב היד החליט מראש למספר את השוטה כמספר אפס ולשים אותו בראש הסדרה (בניגוד לאליפז לוי, שמספר אותו כאפס אך מיקם אותו בן העולם ליום הדין). במהלך הכתיבה נראה שהחליט גם להחליף את המיקומים בין קלף הכוח לקלף יום הדין כדי לשפר את ההתאמה בין המזלות שהותאמו לקלפים אילו לאיורים שלהם.

קלפי הטארוט שולבו בטקסי החניכה של השחר המוזהב, ששלדים לחמישה מהם (טקס הקבלה וארבעת טקסי החניכה של המסדר החיצוני) נכללו בכתב היד. כתב היד כולל תיאורים ואיורים של קלפי הטארוט המשמשים רק בטקסים הללו, קרי של הקלפים המתאימים לששת הנתיבים המוליכים לספירות מלכות עד נצח - ששת הקלפים מהעולם עד המגדל הנופל. באיורים המובאים בטבלה הבאה אפשר לראות את הדמיון הרב בין האיורים מכתב היד לאיורים של חבילת Marseille - מחבר כתב היד התבסס על האיורים של חבילת Marseille, כשהוא מכניס שינויים קלים שנועדו לתת לאיורים גוון קבלי.

איורי הטארוט ב Cipher Manuscript
קלף הקלף מחבילת
Marseille
האיור
Cipher Manuscript
המגדל הנופל Tower card from Marseille deck Tower card from Cipher Manuscript
הכוכב Star card from Marseille deck Star card from Cipher Manuscript
הירח Moon card from Marseille deck Moon card from Cipher Manuscript
השמש Sun card from Marseille deck Sun card from Cipher Manuscript
יום הדין Judgement card from Marseille deck Judgement card from Cipher Manuscript

[לא נכלל איור לקלף העולם, אך מהתיאור המילולי מובן כי גם קלף זה התבסס על קלף העולם של חבילת Marseille]

כך ניתן לראות כיצד העיגולים משני צידי המגדל הנופל סודרו כמו הספירות בעץ החיים ועץ הקליפות, הכוכבים הקטנים בקלף הכוכב הפכו לשבעת כוכבי הלכת הקלאסיים והשיחים הפכו לעץ החיים ועץ הדעת, ושלושת הדמויות הקמות לתחייה בקלף יום הדין סודרו כדי להדגיש את צורת האות ש' בקלף.

כתב היד הסודי לא התייחס כלל לקלפי הארקנה הקטנה (לא לקלפי החצר ולא לקלפים הממוספרים מאס עד עשר). במשך ארבע שנותיו הראשונות של המסדר, בהן נערכו טקסי חניכה לארבעת הדרגות הראשונות של המסדר, נראה כי המעט הזה הספיק לחברי המסדר, וכי לא צוירה חבילת טארוט שלימה למסדר. החברים השתמשו בעיקר בחבילות Marseille ובחבילות איטלקיות, לטקסי החניכה ולמטרות אישיות כמו קריאה בקלפים.

בשנת 1892 נוצרה די דרישה לטקסי חניכה לדרגות גבוהות יותר. בשלב זה הוקם המסדר הפנימי, שכלל את שלושת דרגות החניכה האמצעיות של המסדר. Mathers כתב הן את טקסי החניכה, בעיקר על סמך חומרים של מסדר צלב השושנה, והן חלק ניכר מחומרי הלימוד לדרגות הללו.

חבילת הטארוט של המסדר הייתה אחת היצירות של Mathers בשלב זה, עם השפעה ותרומה במידה לא ברורה של Westcott. גם כאן לקח Mathers רעיונות של מיסטיקנים כאליפז לוי ופול קריסטיאן ושילב אותם יחדיו. יצירת החבילה כללה מספר מטלות גדולות:

עם החניכה לדרגה החמישית במסדר, קיבל החניך עותק של החבילה - שככל הנראה צוירה על ידי אישתו של Mathers, שהייתה חברה בכירה במסדר - אותה היה עליו להעתיק ולצבוע בעצמו, הן כדי ליצור היכרות אישית בין החניך ובין החבילה שלו, והן מכיוון שעלות השכפול באותה תקופה (בעיקר דפוס - מכונת הצילום טרם הומצאה, והחניך העתיק גם את רוב חומרי הלימוד בכתב יד) היו גבוהות. כדי להקל על החניכים להעתיק את הקלפים, ומתוך הכרה בכך שלא כל החניכים היו בעלי כשרון אומנותי בולט, האיורים היו פשוטים - מה שהקל הן על ההעתקה והן על הצביעה.

[חברי המסדר למדו, ככל הנראה, לקרוא בקלפים כבר במהלך החניכה במסדר החיצוני, אך עד החניכה למסדר הפנימי הם לא נחשפו לחבילת המסדר. גם לאחר הכנת חבילת המסדר הפנימי השתמשו בחבילות Marseille או ריידר לטקסי החניכה למסדר החיצוני, ובחבילת המסדר הפנימי השתמשו רק לטקסי החניכה למסדר הפנימי. נראה כי גם חברי המסדר הפנימי קראו לעצמם בחבילות מסחריות, שכן החבילה לא הודפסה על נייר מתאים לערבוב ופריסה וההעתקה נעשתה על נייר פשוט. בעזבון של קראולי נמצאה חבילת Oswald Wirth עם תיקונים ידניים, וככל הנראה קראולי נהג לקרוא בחבילה זאת. חבילת ה Thoth שיצר בערוב ימיו עם Lady Frieda Harris לא הודפסה כחבילת קלפים אלא לאחר מותו.]

הכתבים השונים של המסדר פורסמו לציבור במהלך השנים, אך למרות העניין הרב בחבילת הטארוט האיורים לא פורסמו עד ש Mary K. Greer פרסמה ב 1997 מהדורה מוגבלת של החבילה מהפלג הניו-זילנדי של השחר המוזהב. המתעניינים נאלצו להסתפק בתיאורים המילוליים מתוך Book T, שתיאר רק את הארקנה הקטנה, וטקסי החניכה, שכיסו את הקלפים המתאימים לנתיבים המובילים עד ספירת חסד כולל, קרי מהעולם עד הכוח.

חבילות הטארוט של Waite (הידועה כחבילת הריידר) ושל Paul Foster Case נתנו רמזים לגבי חבילת המסדר, לדוגמא הקיסר של Waite דומה לקיסר של חבילת המסדר, ו Case הדגיש את הקשר שיצרו במסדר בין קלפי הארקנה הקטנה לעץ החיים. Crowley, בחבילת ה Thoth שלו, שחרר עוד מידע לציבור - חבילתו היא הראשונה שהייתה זמינה לציבור בה הקלפים נצבעו בשיטה דומה מאוד לזאת של השחר המוזהב, וקלפי החצר נעשו בשיטת השחר המוזהב של אביר, מלכה, נסיך, נסיכה במקום השיטה המסורתית של מלך, מלכה, אביר, ומשרת.

עם גל ההתעניינות במיסטיקה וטארוט בכלל, ובמאגיה והטארוט של השחר המוזהב בפרט, שהחל בשנות השבעים, יצאו לאור חבילות שהתבססו על או אף ניסו להעתיק את חבילת המסדר. בין חבילות אילו אפשר לספור את החבילות הבאות -רשימת מקורות וקריאה מומלצת

חזרה לדף ה טארוט שלי.