ההתאמות האסטרולוגיות לקלפי החצר בחבילת הריידר

מאת אורי רז

קוראים רבים בקלפי הטארוט במדינת ישראל משתמשים באותה התאמה אסטרולוגית לקלפי החצר, שהופיעה לראשונה בספרו של יואב בן-דב "קריאה בקלפים", ומאז הובאה כמעט בכל אחד מספרי הטארוט שיצאו לאור בארץ וברבים מקורסי הטארוט.

במקור הביא אותהיואב בן-דב כהתאמה על סמך הגיונו האישי עבור קלפי משחק:

ההתאמה של יואב בן-דב
קלףמטותמטבעותגביעיםחרבות
מלךטלהגדיסרטןמאזניים
מלכהאריהשורעקרבדלי
נסיךקשתבתולהדגיםתאומים

שיטה זאת זכתה לפופולריות כה רבה עד שהפכה למעין סטנדרט דה-פקטו עבור הקוראים בחבילת הריידר, מבלי שאנשים ישאלו את עצמם אם אכן זאת ההתאמה שהולכת יד ביד עם החבילה.

יוצר חבילת הריידר, Arthur Edward Waite, היה חבר בכיר באחוות השחר המוזהב,שם יצרו התאמה בההשתמש גם קראולי -

ההתאמה של השחר המוזהב
קלףמטותמטבעותגביעיםחרבות
מלךאריהשורעקרבדלי
מלכהטלהגדיסרטןמאזניים
אבירקשתבתולהדגיםתאומים

ווייט אינו כותב במפורש כי השתמש בהתאמה זאת, אך השאיר רמזים עבים בחבילה שלו.

מלכת הגביעים מחבילת הריידרמלך הגביעים מחבילת הריידר

שני הסימנים הראשונים ל'היפוך' מופיעים באיורי הקלפים עצמם בצורה בולטת - בקלף מלך המטבעות מופיעים חמישה ראשי שוורים, כמודגש מימין, ובקלף מלכת המטבעות מופיע ראש תיש, כמודגש בצד שמאל. יתר על כן, ווייט כותב בספרו על החבילה "The bull's head should be noted as a recurrent symbol on the throne" כדי להסב את תשומת ליבו של הקורא אליהם.

רמז נוסף מופיע בקלף מלך המטות ובטקסט שכתב עליו ווייט בספרו. על גב כסאו של מלך המטות מופיעים שני אריות, כמודגש באיור משמאל, ובספרו כתב ווייט "He connects with the symbol of the lion, which is emblazoned on the back of his throne", וקושר בין מלך המטות למזל אריה בצורה ברורה. חלק מקלפי החצר נושאים עיטורים, לדוגמא מלכת המטבעות על הכתר, ומלך ומלכת המטות על הסיכה המחזיקה את הגלימה. העיטור של מלך המטות בחבילת השחר המוזהב הוא ראש אריה. הלטאה שבין שני האריות היא הסלמנדרה, סמל ליסוד האש.

מלך החרבות מכיל רמזים גראפיים נוספים. בטקסט של השחר המוזהב על קלף מלך החרבות מתואר הציור כך -

"A WINGED King with Winged Crown, seated in a chariot drawn by Arch Fays, represented as winged youths very slightly dressed, with butterfly wings ... he bears as a crest a winged angelic head with a pentagram on the brows. ... A drawn sword in one hand; a sickle in the other."

מלך המטות מחבילת הריידרמלך החרבות מחבילת הריידר

- בקלף מחבילת הריידר מופיעים, כמודגש בצד ימין, שני נערים מכונפים ומגל על גב הכסא וציצית ראש מכונף על הכתר. שתי הפיות מייצגות, בשיטת השחר המוזהב, את פני האדם המותאמות למזל דלי.

סמלים קטנים נוספים כאילו, דוגמאת מגיני הדוד המופיעים על המושכות של אביר המטבעות, מופיעים בקלפי חצר אחרים כרמזים לכך שווייט קיבל את ההתאמה של השחר המוזהב.

רמז נוסף הוא התייחסות לקלפי הנערים - "The Knave is a page, valet, or damoiseau; most correctly, he is an esquire, presumably in the service of the Knight; but there are certain rare sets in which the page becomes a maid of honour, thus pairing the sexes in the tetrad of the court cards". האמירה שבחבילות אחרות הם מוחלפים בדמויות נשיות, בנות הזוג של האבירים, רומזת לחבילה של המסדר.

כמו כן, קבלת ההתאמה בין הסדרות לארבעת היסודות אינה מובנת מאליה. ישנן כמה וכמה התאמות בין ארבעת הסדרות ובין ארבעת היסודות, כשהשחר המוזהב בחרו בהתאמה שהפכה לפופולרית כיום, בה המטות מתאימים ליסוד האש, החרבות לאוויר, הגביעים למים, והמטבעות לאדמה. ווייט מדגיש התאמה זאת על-ידי הוספות סלמנדרות, החיה שהשחר המוזהב הדגישו בכתביהם על הטארוט כמייצגת את יסוד האש, לקלפי החצר מסדרת המטות, דגים לקלפי החצר מסדרת הגביעים, פרפרים וציפורים לקלפי החצר מסדרת החרבות, ואדמה מעובדת וצמחייה שופעת בקלפי החצר מסדרת המטבעות.

סיכומו של דבר הוא שרשאי כל סופר וקורא בקלפים להשתמש באיזה התאמה שמוצאת חן בעיניו, אך ווייט, יוצר חבילת הריידר, קיבל את ההתאמות האסטרולוגיות של מסדר השחר המוזהב לקלפי החצר, והכניס בספרו ובאיורי קלפיורמזים ברורים להתאמה בה בחר לחבילה.


לקריאה נוספת:


חזרה לדף הטארוטשלי.