קלפים הפוכים בפריסות קלפי טארוט

בעת פריסת קלפי טארוט עשויים לצאת לעיתים קלפים הפוכים באופן מכוון - כאשר חלק מהקלפים מסובבים בכוונה כחלק מתהליך הערבוב - או בטעות. עולות בהקשר זה שתי שאלות - האם להתייחס לאוריינטציה של הקלפים בפריסה, קרי לתת לקלף היוצא הפוך פרשנות שונה מלקלף היוצא ישר, ואם כן - כיצד לפרש קלפים הפוכים ?

יש לשאלות אילו מספר תשובות אפשריות, כאשר כל אחד בוחר, או ממציא, לעצמו את התשובה איתה הוא מרגיש הכי בנוח, מסיבות של טעם, שיטה, וגישה אישיים.

יש קוראים הבוחרים להתעלם מקלפים הפוכים - הם מערבבים את הקלפים כך שכולם ייצאו ישרים, ואם יוצא קלף הפוך בטעות, הם מיישרים אותו. לבחירה זאת מספר הסברים שונים הנובעים מגישות שונות.

Two of Swords, Nicolas Conver's deck of 1760

הסבר אחד הוא הבעייה לזהות קלפים הפוכים בחלק מחבילות הקלפים. בקלפי משחק רגילים רבים מן הקלפים סימטריים, לדוגמא כל הקלפים הזוגיים בסדרת היהלום, בעייה המופיעה גם בחבילות טארוט מסורתיות, כמודגם בקלף 2 חרבות בצד שמאל, הלקוח מחבילה צרפתית (Nicolas Conver, 1760)

יש קוראים המעדיפים להשתמש רק בקלפים ישרים, ו'לבחור משמעות' לפי ההקשר. לדוגמא, קלף המוות יפורש כחיובי אם אחריו בא קלף שלושה גביעים בחינת שינוי לטובה, או כשלילי אם לפניו בא קלף תשע חרבות ואחריו קלף עשר חרבות בחינת התדרדרות מדחי לדחי.

יש קוראים המעדיפים להשתמש בטכניקה חלופית הנקראת Elemental Dignities, טכניקה מעט מסובכת יותר ללימוד, המשיגה תוצאות דומות בצורה אלגנטית ונקייה יותר, על סמך ההקשר בו מופיע הקלף.

יש הבוחרים להתייחס לקלפים הפוכים, כשיש מספר שיטות לפרש קלף שיצא הפוך.

שיטה אחת היא פשוט להפוך את משמעותו של הקלף. לדוגמא קלף שני גביעים, המפורש ישר כיחסים שבינו לבינה, אהבה, תשוקה, וידידות, יפורש במשמעות הפוכה בדיוק - ניתוק קשרים, בדידות, ושנאה. יתרונה של שיטה זאת בפשטותה, אך יש המעבירים עליה שתי נקודות בקורת:

שיטה שנייה היא לראות את הקלף כחסום. שלושה גביעים יפורש כפוטנציאל קיים לשפע ואושר, הנחסם מסיבה כלשהיא, ומובן שכדאי לבדוק מה הסיבה ולשחרר את החסימה. חמישה מטבעות יפורש כפוטנציאל להפסד כספי ומחלה שאינם באים לידי מימוש, ומובו שכדאי למנוע מהפוטנציאל להתממש ולבדוק מה שורש האיום, לדוגמא השקעת כספים במניות בסיכון גבוה.

שיטה שלישית היא להתייחס לקלף ישר כפועל בעד השואל ולקלף הפוך כפועל נגד השואל. חמישה מטבעות ישר יפורש כשיעור לשואל או תקופה קשה המחזקת את השואל, בעוד חמישה מטבעות הפוך יפורש כפשוטו כמצב שפוגע בשואל. קלף השוטה ישר יפורש כחופש המשחרר את השואל, פותח בפניו דלתות, ומאפשר לו לעשות דברים שלא עשה קודם ולהגיע למקומות שלא היה בהם, בעוד קלף השוטה הפוך יפורש כשחרור לסביבה מליאת סכנות שהשואל אינו ער להן - כמו ההבדל בין לתת לפעוט להשתובב חופשי בפארק שעשועים תחום ובין לתת לו להשתובב במרכז מסחרי סואן.


לקריאה נוספת:חזרה לדף ה טארוט שלי.