מבוא לקלפי הטארוט - מה זה טארוט ?

הטארוט הוא חבילת קלפים. בחבילת טארוט יש בדרך כלל 78 קלפים המתחלקים לשתי קבוצות - ארקנה גדולה, וארקנה קטנה.


ארקנה קטנה

מסורתי מאוייר
עשרה גביעים מחבילה צרפתית עשרה גביעים מחבילת הריידר

הארקנה הקטנה דומה לחבילת קלפי משחק רגילים, במובן שיש בה ארבע סדרות של קלפים, שבכל אחת מהן עשרה קלפים ממוספרים מאחד (או אס) עד עשר, ועוד ארבע קלפי חצר, בדרך כלל מלך, מלכה, אביר, ונער. לעיתים קלפי החצר זוכים לשמות חלופיים, דוגמא אבא, אמא, בן, ובת. סמלי הסדרות בקלפי המשחק מוחלפים בדרך כלל בטארוט במטבעות, גביעים, חרבות, ומטות.

בחבילות טארוט מסורתיות קלפי האס עד עשר דומים לקלפי משחק רגילים, במובן שסמל הסדרה מופיע עליהם כמספר הקלף. במאה העשרים הופיעו חבילות קלפים בהם קלפים אילו נושאים איורים המראים את משמעויות הקלפים, בדוגמא שמשמאל - בקלף 10 גביעים שמשמעותו 'אושר, אהבה וידידות מושלמים – קלף הנישואין והמשפחה', מופיעים זוג הורים מחובקים עם ילדיהם משחקים לידם על רקע בית בכפר.

פרשנות הקלפים מושפעת מגורמים שונים. סמל הסדרה נותן משמעות בסיסית, לדוגמא קלפים מסדרת המטבעות יקבלו פרשנויות הנוגעות בתחום הכסף והחומר. המספר מרחיב - המספר אחד הוא התחלה, עשר הוא סיום, והמספרים באמצע מתחברים לעיתים סיפור.

לקלפי משחק יש הסטוריה ארוכה משלהם בנפרד מחבילת הטארוט.


ארקנה גדולה

קלף הצדק מחבילת הריידר

הארקנה הגדולה היא סדרה של איורים אלגוריים, עם מוטיבים דוגמאת צדק ומזל, סמכות דתית והשטן, השמש והירח. ברוב חבילות הטארוט הארקנה הגדולה מכילה 22 איורים - קלף השוטה שאינו ממוספר או נושא את המספר אפס, ועוד עשרים ואחד קלפים הממוספרים מ 1 עד 21. יש חבילות בהן הארקנה הגדולה מכילה מספר גדול יותר של קלפים, דוגמאת חבילת המינקיאטי בה יש 41 קלפי ארקנה גדולה.

הקלפים הללו נושאים תמיד ציורים, רובם סטנדרטיים ומוכרים במידה כזאת או אחרת, לדוגמא קלף הצדק המראה אישה המחזיקה מאזניים בידה האחת וחרב בידה השנייה, או קלף יום הדין המראה מלאך תוקע בחצוצרה בעוד אנשים קמים לתחיה.

לסדרות איורים אלגוריים כאילו, דוגמאת הסדרה בת חמישים ההדפסים המיוחסת לאנדריאה מנטנייה ושבע המידות הטובות, יש מסורת מכובדת בנפרד מחבילת הטארוט.


הטארוט הופיע לראשונה באירופה בתקופת הרנסאנס, כנראה איטליה בראשית המאה ה-15, כסוג של משחק קלפים בחבילה המשלבת קלפי משחק רגילים וסדרת איורים אלגוריים. כמו משחקי מזל אחרים, דוגמאת קוביות ודומינו, חבילת קלפי הטארוט קיבלה שימוש נוסף ככלי להגדת עתידות. במאה השמונה-עשרה החלו מיסטיקנים לייחס משמעויות נוספות לחבילת הטארוט, דוגמאת כלי מאגי, שלד לשיטת חניכה בידי מסדר מיסטיקנים בשם השחר המוזהב, ואף כלי בידי פסיכולוגים דוגמאת ד"ר ארתור רוזנגרטן.


כיצד הטארוט עובד ?

יש הטוענים כי קלפי הטארוט פועלים מבחן השלכה, בו הציורים משמשים כגירוי להעלאת נושאים על-ידי השואל ושיקוף עולמו הפנימי. כאן אין זה מהותי אם נערכת פריסה פתוחה או סגורה ואקראית של הקלפים, אלא תגובתו של השואל בהם.

בהקדמה שכתב לתרגום לגרמנית של ספר האי-צ'ינג העלה קארל יונג את ההשערה כי כלים דוגמאת האי-צ'ינג והטארוט פועלים באמצעות סינכרוניות - קשר לא סיבתי בין אירועים בו-זמניים. כאן כל האירועים הקורים בזמן מסויים נושאים את חותמו או אופיו של הרגע, ולכן יש קשר בין התשובה לשאלה ברגע הפריסה ובין הקלפים שיצאו עבורה.

יש הטוענים כי מדובר בתהליך פיזיקלי לא ידוע, לדוגמא ממכניקת הקוואנטים, הגורם לכך שהתהליך ערבוב הקלפים ובחירתם יגרום לקלפים הנכונים לצאת בפריסה, כפי שתהליך כימי במעבדה או אפייה במטבח יובילו לפלסטיק או עוגה להיווצר אם רק יבצעו אותם נכון.

יש הטוענים כי מדובר בהשגחה עליונה, דוגמאת מלאך מגן הגורם לקלפים הנכונים לצאת בפריסה עבור כל אחד, או אולי רק עבור מי שמכוון לתוצאה הנכונה באמונה או זכה להנחיה מגבוה.מקורות קריאה נוספים:

חזרה לדף ה טארוט שלי.